Xaver Veselý stále nechápe podstatu žurnalistiky. Útočí na další novináře

Luboš Xaver Veselý (wikipedia.cz)

Luboš Xaver Veselý | FOTO: wikipedia.cz

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém youtubovém kanále Xaver live zveřejnil video, ve kterém se naváží do mladé novinářky. A za co? Za to, že dělá svoji práci a ověřuje si informace předtím, než vydá článek. Xaver Veselý tedy evidentně stále nepochopil, v čem spočívá základ novinářské práce. Možná právě proto jej on sám ignoruje. 

Veselý, o němž se v posledních měsících mluví hlavně díky naprosto nekonfliktnímu rozhovoru s premiérem Andrejem Babišem v pořadu Xaver a host, si na svém youtubovém kanále postěžoval, že novinářka Seznam Zpráv Zdislava Pokorná oslovila několik hostů, kteří se objevili v XTV, s dotazem, zda za svůj výstup ve zmíněné internetové televizi nemuseli platit. Pokud se k ní nějaká taková informace dostala, dostála své žurnalistické profesi a poctivě se snažila, než článek vyjde, ověřovat. Je navíc známo, že XTV si nechává platit od Pražského hradu. 

Na obrazovce se Xaver redaktorku snaží mimo jiné ponížit videem, které ve svých dvaceti letech natočila pro soutěž Hledá se LEADr. a na kterém není vůbec nic špatného. O co jde? Veselý díky svým „investigativním“ postupům přišel na to, že soutěž Hledá se LEADr., kterou pořádá nezisková organizace Člověk v tísni, má jako mediálního partnera internetový deník Hlídacípes.org, a tak divákům sdělil: „Kruh se uzavírá, přátelé. Nerad si vyřizuji účty tímto způsobem, ale někdy to jinak nejde.“ Vypadá to tedy, že video namířené proti novinářce ze Seznam Zpráv, která pouze dělala svou práci, je ve skutečnosti pomsta serveru Hlídacípes.org, který jako první upozornil na to, že rozhovor s Andrejem Babišem na veřejnoprávním rozhlase byl pouze Babišovým PR, a moderátor tento rozhovor absolutně nezvládl. 

Naštěstí se za Pokornou postavili její kolegové, například Jiří Kubík, šéfredaktor Seznam Zprávy. „Děkujeme, Xavere, za propagaci naší talentované reportérky Zdislavy Pokorné. To, že vy jste nepochopil, že se novinář snaží získané informace ověřit, a to dřív, než je zveřejní, považujeme sice za smutnou vizitku člověka, který chce být v Radě České televize, ale pro reportéra Seznam Zpráv je to podmínka naprosto nezbytná. Vaše snaha o diskreditaci mladé novinářky je opravdu ubohá.“ Nebo také Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt. „Koukám, že redaktorka Zdíša by měla dostat cenu, protože ukázala panu Veselému, co je to novinařina. Prostě si ověřuje informace, a až poté s nimi jde ven. Ano, je to skandál, ale tak snad to pan Veselý unese,“ napsal. 

To, že Xaver Veselý selhal jako moderátor a novinář ve svém pořadu Xaver a host, když vedl rozhovor s Andrejem Babišem, potvrdila i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. „…host pořad využil pro propagaci svých osobních kvalit a politických úspěchů a cílů, a to v nadstandardní míře, neboť ho moderátor nijak neusměrňoval, přestože si uvědomoval, že zde tato propagace probíhá,“ píše RRTV.

Poněkud nepochopitelně se pak generální ředitel ČRo René Zavoral rozhodl nabídnout v pořadu Xaver a host prostor i prezidentu Miloši Zemanovi, který nedávno ukončil své PR vystupování na TV Barrandov. Zavoral tak dal najevo, že za Veselým stojí. Ovšem v případě hlavy státu moderátor pojal rozhovor opravdu lifestylově, takže jsme se dozvěděli prezidentovu oblíbenou hudbu, filmy nebo to, jestli má rád krupicovou kaši či rýžový nákyp. A aby nestačilo, že takový moderátor působí ve veřejnoprávním médiu, Luboš Xaver Veselý se dostal do užšího výběru do Rady ČT. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]