Xaverovy útoky na novinářku deníku FORUM 24 rozšířila státní agentura Ruské federace

Stránka ze serveru Sputnik (repro)

Stránka ze serveru Sputnik | FOTO: repro

Hrubý verbální útok na novinářku deníku FORUM 24 ze strany Lubomíra Xavera Veselého má jeden aspekt, na který je třeba výrazně upozornit. Nejde o izolovaný exces jednoho bizarního jednotlivce. Kdyby tomu tak bylo, tak to lze přejít. Jenže tento jednotlivec má poměrně značnou mediální sílu, vedle své internetové televize má pořady v Českém rozhlase a nyní je nově členem kontrolního orgánu veřejnoprávní televize. Hrubé útoky Lubomíra Xavera Veselého na Johanu Hovorkovou rozšířila média, která straní prezidentu Zemanovi a premiéru Babišovi, komunistům a xenofobním okamurovcům. Mezi nimi je i jedno médium, které je státní. Nepatří ale českému státu, nýbrž státu ruskému. Xaverovy útoky rozšířil server Sputnik.

Sputnik je zpravodajská agentura, která má za úkol šířit postoje vlády Ruské federace a je financována z ruského státního rozpočtu. Zahrnuje internetový portál a rádiový kanál provozovaný státní tiskovou agenturou Rusko dnes. V České republice provozuje tato ruská státní agentura českojazyčnou verzi „Sputnik Česká republika“. Studie expertů z Masarykovy univerzity stejně jako Bezpečnostní informační služba označují Sputnik za klíčové dezinformační médium, jehož cílem je rozeštvat českou společnost, šířit atmosféru nenávisti a strachu a zpochybnit západní hodnoty svobody a demokracie.

Sputnik o Veselého útoku proti novinářce deníku FORUM 24 obsáhle referoval a zdánlivě dával prostor oběma stranám. Jenže zde nejde o žádné dvě strany jakéhosi sporu. Redakce deníku FORUM 24 nevede žádný spor s Veselým, nýbrž popisuje jeho soustavné tažení proti seriózním novinářům, kteří reprezentují hodnoty profesionální žurnalistiky západního střihu. V této věci nejde vést spor. Jde jen a pouze o útok, kterému Veselý vtiskl osobní charakter.

Sputnik přitom především rozšířil Veselého video s urážkami Johany Hovorkové a výzvou, že ji mají lidé hnát „svinským krokem“. Zapadá to do celkové editoriální koncepce redakce české verze Sputniku, která vyhledává konflikty mezi zastánci liberální demokracie a Evropské unie na jedné straně a přívrženci ruské propagandy a duchovního světa českého prezidenta na straně druhé. A té druhé straně silně nahrávají, protože je to jejich vlastní strana. Tu první stranu označují propagandisticky jako pražskou kavárnu, jakkoli je to věcný nesmysl a čouhá z toho očividný cíl tuto stranu marginalizovat. Toto ruské tažení proti Čechům nese totiž ovoce a rozštěpení české společnosti se jim s pomocí řady českých kolaborantů podařilo.

Jak je vůbec možné, že si Česko nechá líbit takovou ingerenci do domácích věcí ze strany státu, v němž není demokracie a který se navíc hlásí ke kontinuitě se Sovětským svazem, který řídil zločinné komunistické impérium a okupoval a znásilnil Československo? Copak je možné, aby takový stát provozoval na území cizího státu své státní médium, jehož cílem je rozeštvat obyvatelstvo? Sputnik přitom ve všech zemích působí jako rozvratný element, jehož cílem je nabourat a oslabit demokratickou Evropu. Proto se kupříkladu Estonci rozhodli, že na jejich území nesmí redakce Sputniku fungovat.

Pan Veselý je svým pohledem na věci úzce spojený s touto nepřátelskou propagandou, ať si říká, co chce. Jeho metody jsou pro nás nepřijatelné a budeme se před ním bránit. Mnohem horší nebezpečí ovšem pro českou demokracii představují síly, které jsou za ním. Ať už to on sám ví, nebo ne.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]