Xenofobní kapela Ortel vystoupí v Měděnci na pozvání obecního úřadu. Nacistická symbolika starostce nevadí

Nacionalisté na Václavském náměstí. Ortel, Okamura, Le Penová (Pavel Hofman)

Nacionalisté na Václavském náměstí. Ortel, Okamura, Le Penová | FOTO: Pavel Hofman

V obci Měděnec na Chomutovsku bude koncertovat kapela Ortel. Fakt, že tato xenofobní skupina s jasnou neonacistickou symbolikou na podobných vesnických štacích vystupuje, není ale zdaleka tak pozoruhodný jako to, že tady se to má dít s přímou podporou starostky. A pozornost budí i datum a čas koncertu: 8. 8. v 8 hodin a 8 minut večer. Starostka obce na této známé nacistické symbolice odkazující k 8. písmenu abecedy čili HH jako Heil Hitler zřejmě nic závadného nespatřuje.

Rádoby vlasteneckou (čti nápadně nacionalistickou a otevřeně xenofobní) kapelu Ortel obvykle hostí vesnické kulturáky nebo kinosály čili místa jejímu „věhlasu“ odpovídající. Tedy pokud se majitel či provozovatel neohradí, že si jejich vystoupení nepřeje, jelikož občané právem protestují. Přímo na obecním úřadě ale tahle skupina zřejmě ještě nevystupovala. V obci Měděnec v Ústeckém kraji, se 139 obyvateli, tomu tak ovšem bude. Reklama s nabídkou vstupenek za 380 Kč je dokonce umístěna přímo na oficiálním webu obce. S podporou Valerie Markové, starostky bez politické příslušnosti. Na webové stránce obce je pozvánka na koncert uvedena s datem a začátkem koncertu: 8. 8. v 8 hodin a 8 minut večer.

Nepokrytá nacistická symbolika jako hákový kříž, runy SS nebo hajlování je u nás zakázaná a trestná. Je ale obecně známo, že právě proto osoby nacismem fascinované a nacismus propagující užívají symboliku skrytou, jako jsou například zmíněné dvě osmičky. Odkazují na osmé písmeno abecedy čili zkratku HH znamenající nacistický pozdrav Heil Hitler. A zatímco kapela takto (ne)nápadně mlží, fanoušci Tomáše Hnídka, dříve člena neonáckovské a antisemitské kapely Conflict 88 (!), který se přejmenoval na Tomáše Ortela, na koncertech hajlují vcelku bez zábran.

Sám Hnídek/Ortel pěje primitivní rýmovačky s texty typu nástěnného umění v jistých veřejných zařízeních. Psané samozřejmě ve stylu „vlastenecké“ češtiny čili se školáckými chybami, jako například v nácky, xenofoby a rasisty tak oblíbené písni „Mešita“, kde klopotnými verši s pravopisnou chybou povzbuzuje publikum k nenávisti: „Pro Alláhovo slávu uříznou vám hlavu.“ Případně se pro své nepříliš bystré fans nechává fotit (jak jinak než v černém se „smrtihlavem“ na hrudi) naaranžován v sedle bělouše asi tak věrohodně jako Miloš Zeman na lyžích.

Hajlování na koncertech Ortelu ve svém dokumentu o neonacistické scéně v Česku zachytil např. režisér Vít Klusák. Na veřejném mítinku pořádaném loni hnutím SPD Tomia Okamury na Václavském náměstí v Praze, kde Ortel vystupoval, byly pod pódiem rovněž k vidění hákové kříže a zdvižená pravice. Závozník Radek Mansfeld byl poté za hajlování odsouzen k půlroční podmínce a pokutě 30.000 korun. Úřady či přímo policie si tak skalní fanoušky s náckoidními sklony zjevně zvou spíš k výslechům a k přestupkovým řízením, než aby byla Hnídkova kapela oficiálně zvaná do prostor obecních úřadů.

Deník FORUM 24 se proto na starostku Markovou obrátil s dotazem: „Dobrý den, paní starostko. Na webu vaší obce uvádíte pozvánku na koncert skupiny Ortel, který se má konat 8. 8. ve 20:08. Mohla byste prosím odpovědět na otázku, zda to považujete za náhodu? A pokud ne, ale naopak víte, co ta čísla znamenají, tak jestli vám nacistická symbolika nevadí.“ Do vydání tohoto článku, čili do 14. července ráno, ale žádná odpověď bohužel nepřišla.

Starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) celá věc rovněž nemálo nadzdvihla. Na svůj facebookový profil napsal: „Čert vem Ortel. Poslouchat kapelu, co neumí hrát na hudební nástroje, a její frontman zpívá falešně texty o ho*ně, je každého věc. Ale forma s jasnými neonacistickými odkazy, jakou opět za nadšené podpory starostky zvolili debilové na Měděnci, to je smutný příběh.“

Ozvali se ale i někteří tamní obyvatelé. „Velice jste nás, tedy minimálně polovinu obyvatel obce Měděnec, potěšil svým otevřeným nesouhlasem s připravovaným koncertem u nás,“ napsal Novotnému jeden z nich. „Není totiž pravdou, že tu žijí samí špatní lidé, na které je potřeba plivnout, p. starostka je fanynkou a kamarádkou p. Ortela a skupina lidí okolo ní souhlasí s naprosto vším, co si zamane. Pokud si někdo dovolí s něčím nesouhlasit a nebo jít proti, se zlou se potáže, a to je na malé obci sebevraždou. … Nedivte se tedy, že nikdo nic nekritizuje. Vy však díky svému postavení a respektu snad budete vyslyšen a podobné oslavy a propagace přestanou existovat. Kéž by to bylo naposledy, pokud je už na zrušení pozdě.“

Ale možná že už bohužel pozdě je. A ve zdech úřední budovy tak zřejmě zazní „veledíla“ podněcující xenofobii a nenávist k menšinám či jiným kulturám, falešně hraná a zpívaná vyholenými hochy s lebkami a hnáty na černých mikinách. Zastupitelé Měděnce pro to zvedli pravici. Tedy zatím jen při hlasování o pořádání této „kulturní“ akce.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články