XTV a SPD – jak se to rýmuje?

Miloš Zeman a Tomio Okamura (ČTK)

Miloš Zeman a Tomio Okamura | FOTO: ČTK

Se zájmem a obavami sleduji boj o Radu České televize, a již jsem opakovaně zaznamenal prorůstání dvojice Bobošíková – Lipovská a (dejme tomu dvojjediného) Lubomíra Xavera Veselého stran obliby politiků a názorů. Dvojjedinost pana Veselého spočívá v tom, že nedokážu posoudit, kdy ve své televizi vystupuje jako radní, kdy jako moderátor a kdy jako občan. Nyní je velmi zajímavé, že se pouští v XTV opakovaně do České televize, kterou má jako její radní dozorovat. On ji kritizuje ve svém komerčním pořadu, a navíc v poslední týdny jeví velkou vstřícnost vůči hostům z SPD. A oni mu – nechodí!

V těchto minutách ještě běží pořad „Xaver s hostem: Tomio Okamura“ – a Tomio Okamura tam není, pan Xaver Veselý diskutuje s nějakým svým kolegou, nevysvětlil, jestli jde o vtip a Okamuru nepozvali, pro mě nesrozumitelně naznačoval něco jako že má zpoždění – a pak prostě nevím. Vtip? Satira? „Prankování“, tedy kanadský žert, a Okamura vůbec přijít neměl? Anebo pan Xaver Veselý prostě neví, co po skutečném nepříchodu hosta divákům říct, a tak s kolegou melou?

Tomio nepřišel

„(Film) Kolja je primitivní. Prvoplánový.“ Oskara prý dostal, že popsal ducha doby, dodává Xaverův kolega. Také jsem něco zaslechl o „Bohdalce“.

Eric Drooker

To jako že už jen tak roupama bude Veselý také plivat na rodinu Svěrákových, jako metelescu blescu paní Bobošíková? Takže nejpravděpodobnější je, že pozvaný host Tomio Okamura, který měl pokračovat v propagaci SPD na XTV, nepřišel, a pánové moderátoři vytvářejí dvě hodiny talkshow na téma, co je napadne? V tom podivném houfu názorové a postojové skupiny Zeman – Klaus – Bobošíková – Lipovská začal Xaver koketovat s SPD, ale pan Okamura si to rozmyslel? Prostě nevím. „Bavíme se teď jako Rejžek s Justem,“ právě dí diskutující gentlemani na adresu sebe samých, a já musím jako pamětník konstatovat: Zlatý Rejžek s Justem!

Boj o Radu, boj o nezávislou veřejnoprávní ČT

Je směšné si nepřiznat, že se polarizace společnosti – stejně jako v řadě jiných oblastí života – projevila v úplně krystalické, exemplární podobě v boji o Radu ČT. Na jedné straně stojí (modelově řečeno) voliči Zemana, sympatizanti Klause a Volného, odpůrci roušek a popírači globálního oteplení. Myšlenku, že odpůrci roušek patří mezi popírače oteplení, jsem se dočetl v knize Václava Klause staršího Karanténa 2.0, takže prosím, aby když tak byl z paušalizace obviněn prezident Klaus a ne nepatrný komentátor jako já.

Tím druhým pólem – především pak v otázce klimatu – NEJSOU Excinction rebelion či jiné skupiny, co si lehají na magistrálu a zdržují stovky lidí, kteří nemají s naprosto legitimním požadavkem na ústup od fosilní energetiky nic společného. Tím druhým pólem není ani „pražská kavárna“ – i když zdrcující většina pražské kavárny tím protipólem je. Ale znám spoustu vyučených, řemeslníků, kteří nevolí Zemana ani Okamuru, nemyslí si, že ženská patří k plotně, a neberou sociální dávky ani dotace. Lidí, kteří mají mnohem víc společného s „malou pravicí malých podnikatelů“.

Knihy Free Czech Media (FCM)

Takže úplně natvrdo – lidí, kteří nemají vypnutý rozum a pokoušejí se jej používat. Takže v rámci koronaviru „ti druzí“ proti Zemanovi nečtou ani Parlamentní listy, ani Aeronet a nevěří doktoru Pollertovi, protože je anesteziolog. Pravdu o virech a epidemii hledají ti vzdělanější v Lancetu – klidně s Google Translatorem, a jsou opatrní až na půdu. Ti méně vzdělaní chytří pak v rámci předběžné opatrnosti vždy věří těm, kteří mají s oborem něco společného, a jsou pesimisty. Protože i v nejhorším případě když bude někdo nosit roušku venku zbytečně, tak mu kvůli ní huba neupadne.

Klaus a Zeman zprava

V rámci této podivné polarizace se dostali do zásadního střetu se svým celoživotním dílem dva muži. Dva mimořádně inteligentní, vzdělaní a sečtělí, spojení s Prognostickým ústavem, který už za totality koncentroval nejlepší mozky, muži vědy, čísel, důkazů a rozumu. Prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman.

Tito nesporně mimořádně sečtělí, vzdělaní a racionální muži začali snad z populistických důvodů nadbíhat druhé straně. Lidem, kteří se řídí kognitivní heuristikou („vypadá to“), lidem, co potřebují hesla, vnějšího nepřítele a rozdělení společnosti na „ty nahoře a vykořisťovaný lid.“ Boj o Radu ČT je bojem o to, zda veřejnoprávní kolbiště ovládne rozum – Šarapatka a lidé jako on, nebo paní Bobošíková / slečna Lipovská a pan Xaver Veselý.

Jeho dva pořady v minulých týdnech – na jeho komerční YouTube televizi – se věnovaly tomu, jak je Česká televize, jíž je radní, špatná. V jednom z pořadů s poslankyní SPD. A také – ze záznamu jiného rozhovoru – s exposlancem Tlustým. A napadali ČT kvůli firmě GOPAS, a že je ředitel ve střetu zájmů. A že Newsroom ČT lže. A lže. A lže. Opakují všechny argumenty, které již Dozorčí komise ČT vyvrátila, střet zájmů, Newsroom, a nebýt toho, že paní Bobošíková je opravdu hezčí než pan Veselý a má hezčí hlas, tak nevím, kdo z nich mluví. Myšlenky a obvinění byly stejné. Jako by kromě „Aby bylo jasno“ paní Bobošíkové / slečny Lipovské vznikal další kanál šířící její trs obvinění na ČT. A v minulém týdnu se shodli na ČT i s poslankyní za SPD, no a s panem Okamurou by se na něm jistě shodli také. Kdyby přišel.

Po dvou hodinách u monitoru, kdy oba gentlemani tlachali o Jiřině Bohdalové, nakonec řekli, že jim mluvčí Tomia Okamury řekla, že pozvání zváží. Zprava se formuje podivná utrakonzervativní mediální koalice voličů Miloše Zemana a bojuje proti Radě ČT. Koalice, která se možná začíná sbližovat s SPD. Tedy kdyby Okamura přišel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články