Kovy odmítá, že by vedl válku proti důchodcům, a ukazuje, jak Babiš manipuluje

Karel Kovář alias Kovy (repro Youtube.com)

Karel Kovář alias Kovy | FOTO: repro Youtube.com

Známý český youtuber Karel „Kovy“ Kovář ve svém novém videu odpověděl na pravidelné nedělní „Čau lidi“ premiéra Andreje Babiše, ve kterém šéf hnutí ANO naopak reagoval na Kovyho tweet z minulého týdne. Youtuber si z předsedy vlády dělá legraci, upozorňuje na manipulace, kterých se Babiš a jeho PR tým dopouští, a zároveň se také ohrazuje proti tomu, co mu premiér podsouvá.

Předseda vlády Andrej Babiš ve svém zatím posledním „Čau lidi“ zareagoval na Kovyho tweet, v němž youtuber varoval před „astronomickým dluhem za nákupy voličů z ‚kdysi dávna‘,“ se kterým se podle Kovyho jeho generace bude muset v budoucnu potýkat.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Babiš kromě jiného prohlásil: „Já bych chtěl zásadně odmítnout, že naše generace nemyslí na naše děti, na naše vnuky, vnučky, my myslíme a děláme všechno pro to, abyste se měli tady skvěle.“

Kovy ve svém videu zdůraznil, že nic takového nikdy neřekl a v jeho tweetu to není. Jeho přesné znění bylo takovéto: „Už se fakt těším, až se naše generace bude potýkat se změnou klimatu, s tím spojenou migrací, demografickou krizí a spoustou dalších radostí, a navrch bude mít ještě astronomický dluh za nákupy voličů z ‚kdysi dávna‘. To bude bžunda! Country for a dark future. Děkujeme!“

Střet Babiše a Kovyho je pozoruhodný z mnoha důvodů. Není to však střet generační, nýbrž marketingový a politický. Youtuber se snaží poukázat na to, jakým způsobem premiér a jeho tým manipulují veřejnost a v první řadě samotné voliče hnutí ANO.

Karel „Kovy“ Kovář je jeden z mála lidí, kterému se podařilo pomocí humoru, nadsázky a parodie Babišova stylu komunikace si z předsedy vlády udělat nejen legraci, ale rozebrat i jeho styl práce a politický marketing, postavit se mu zbraněmi stejného kalibru, a zároveň přitom šéfa hnutí ANO konfrontovat s mnoha fakty a vyzdvihnout jeho argumentační fauly.

Hloupá generační válka

Youtuber odmítl generační válku, kterou mu Babiš podsouvá. Podle Kovyho je generační válka hloupost. Směrem k premiérovi pronesl, ať se to nesnaží stavět jako problém mladá versus stará generace. Vysvětlil mu, že když někdo kritizuje to, že tady rozhazuje peníze nás všech, není to kritika důchodců, ale kritika jeho – Babiše a jeho nezodpovědného přístupu, který sám ještě před pár lety označoval za populismus.

Poštvávat jednotlivé generace proti sobě je samozřejmě velké zlo. U Kovyho ale nenajdeme jediný náznak toho, že by něco takového dělal. Skutečně si nebere na mušku penzisty, nýbrž politiky a především Andreje Babiše. Byť je třeba připomenout, že jako první přišli s jednorázovým příspěvkem pro důchodce předseda sociální demokracie a vicepremiér Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, na což se již vlivem šikovnosti a marketingové převahy šéfa hnutí ANO skoro zapomnělo.

Andrej Babiš (Facebook)

Kovy zní přesvědčivě, když říká: „A těm důchodcům tu pětitisícovku přeju, vemte si ji, utraťte ji, vraťte ji zpátky do ekonomiky, ale nenechte se koupit, jo. Jestli vám někdo říká, že tohleto jednorázové opatření v takovéto výši měsíc před volbama není politický marketing a není to kupování si voličů, tomu snad nemůže ani nikdo věřit.“

Ve skutečnosti ovšem otázka nestojí tak, jestli se důchodci nechají jednorázovým příspěvkem koupit, či nikoli. Hnutí ANO už je pravděpodobně, co se týče volebních preferencí, na hraně svých možností a není dost dobře možné, aby jeho podpora dále rostla. Jde tudíž o to, zda podobné „dárečky“ Babišovi pomůžou udržet si stávající voliče, nebo ne. Aby se tak nestalo, je vůči němu nutné hlavně nabídnout důvěryhodnou a uvěřitelnou alternativu.

„Pracujte na důchodové reformě, pracujte na daňové reformě, dělejte věci strategicky s dlouhodobým plánem a vysvětlujte, proč je děláte,“ poradil známý český youtuber předsedovi hnutí ANO. A to samé a ještě mnohem více musí dělat i opoziční strany, pokud chtějí Andreje Babiše a jeho uskupení porazit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com