Youtuber Kovy vidí budoucnost černě, zmiňuje astronomický dluh, který si ponese jeho generace

Karel Kovář alias Kovy (repro Youtube.com)

Karel Kovář alias Kovy | FOTO: repro Youtube.com

Karel „Kovy“ Kovář, youtuber a moderátor, popsal na Twitteru problémy, se kterými se podle něj bude muset potýkat jeho generace. Mimo jiné vydvihl astronomický dluh za nákupy voličů z „kdysi dávna“ a naznačil, že jeho vrstevníky čekají nelehké časy. Jaká je budoucnost Kovyho generace? Je skutečně tak temná? A co s tím může dělat?

Známý český youtuber napsal na Twitter: „Už se fakt těším, až se naše generace bude potýkat se změnou klimatu, s tím spojenou migrací, demografickou krizí, a spoustou dalších radostí a navrch bude mít ještě astronomický dluh za nákupy voličů z „kdysi dávna“. To bude bžunda! Country for a dark future. Děkujeme!“

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Kovy tak reagoval na to, že se v pátek předsedové koaličních stran premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) shodli na tom, že senioři a seniorky by měli letos v prosinci dostat mimořádný příspěvek k důchodu 5000 korun.

Co by si z youtuberova příspěvku měla jeho generace odnést? Pro základní vymezení dodejme, že Kovymu je 23 let, Janu Hamáčkovi 41 let a Andreji Babišovi 65 let. S jistou nadsázkou jde o tři různé generace. Až bude Karlu Kovářovi tolik jako dnes předsedovi sociální demokracie, bude se psát rok 2038, a až mu bude tolik co šéfovi hnutí ANO, bude už rok 2062.

Jednoduše řečeno, Kovyho generace toho má ještě hodně před sebou a významná část jejího života se bude odehrávat v druhé polovině tohoto století. Proto ji dostihnou i problémy, které se dnes zdají být ještě vzdálené. To je třeba brát v potaz.

Jedním z nich bude astronomický dluh, který youtuber zdůrazňuje. Co si s ním tahle generace počne vzhledem k tomu, jak usilovně Babiš s Hamáčkem pracují na tom, aby jí ho v té či oné podobě odkázali? Hodně důležité bude, nakolik tento dluh bude ještě dále narůstat a jak rychle si Kovyho generace uvědomí, že před ní tahle nelehká výzva stojí a že s tím zkrátka musí něco dělat. A to nejenom se samotným dluhem, ale případně – pokud doroste do určité výše – i s jeho celospolečenskými dopady a širšími souvislostmi.

Tím, že o tom dnešní dvacetileté i mladší youtuber Kovy informuje, jim poskytuje velkou službu. I když je samozřejmě otázka, jak vážně tuhle zprávu vezmou. Je to ale jedna z mála cest, jak učinit temnou budoucnost méně temnou – zčásti se jí snažit zabránit a zčásti se na ni připravit.

V každém případě youtuberovu generaci i nás o něco starší nečekají lehké časy. Onen dluh zmiňovaný Karlem „Kovym“ Kovářem je pouze jednou z překážek, které před námi stojí a kterým budeme čelit, není ovšem vůbec marginální. A pokud bude dál narůstat, Kovyho vrstevníci, a nejenom oni, ho v nějaké podobě budou muset splácet a snášet důsledky, které na naši společnost bude mít.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com