Z 250 000 živnostníků se do EET přihlásilo 110 000. Zítra začnou stovky kontrol denně

Fú pro Prahu 3 (Adam Slavkovský)

Fú pro Prahu 3 | FOTO: Adam Slavkovský

Do systému EET se od zítra zapojí nově 110 000 živnostníků. Konstatovala to Finanční správa v tiskovém prohlášení. V textu opatrně ustupuje od počtu živnostníků, kterých se EET od 1. 3. týká. Dosud Finanční správa uváděla, že se musí zapojit 200 000–250 000 podnikatelů. Nově to prý tak úplně být nemusí.  „Deklarovaná horní hranice 200–250 tisíc subjektů, které by teoreticky mohly být v rámci druhé vlny povinny evidovat, zahrnovala také bez elektronické evidence tržeb obtížně kvantifikovatelný soubor podnikatelů, kteří evidovat nemusejí, případně začnou až později,“ vysvětluje nyní Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství. Ještě před několika dny přitom deníku FORUM 24 poskytla toto vyjádření: „Odhadovaný počet podnikatelů spadajících do druhé fáze EET je 250 tisíc.“ 

Zřejmé je, že se nenaplnila očekávání ministerstva financí ani Finanční správy. Rozdíl v údajích tak může znamenat dva faktory. Část podnikatelů se rozhodla pro bojkot EET, další část se rozhodla své činnosti ukončit, jak napovídají zdroje deníku FORUM 24. Nicméně, Finanční a Celní správa prý vyrazí na okamžité kontroly. Slitování podnikatelé nemají čekat, i když vstřícný přístup kontrolorů sliboval ministr financí Andrej Babiš. Realita je jiná. „Naší povinností je zajistit dodržování zákona od prvního dne. Kontrolní nákupy u obchodníků bude provádět Finanční správa ve spolupráci s celníky od 1. března. Vzhledem k tomu, že kontrolní nákup v obchodě je mnohonásobně rychlejší než kontrolní nákup v restauraci, půjde o stovky akcí denně, a to napříč celou republikou. Je vyloučeno, aby poctivě evidující byli v nevýhodě. To by popřelo základní myšlenku celého projektu,“ řekl rozhodně generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.

Nezájem o EET je zřejmý na všech finančních úřadech. Fronty na registraci nejsou, jak je zřejmé z fotografií, které jsme tento týden pořídili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]