Z Babišovy chemičky unikly do Labe neznámé chemikálie

Pavel Hofman

Zátiší s Lovochemií. Tam chcete běhat! | FOTO: Pavel Hofman

Zatím neznámá chemikálie unikla v sobotu večer do Labe z lovosické Lovochemie, důležité chemičky holdingu Agrofert. Hasiči nejprve na člunu hledali místo, odkud se látka do řeky rozšířila, až našli výtok z Lovochemie. Kromě několika jednotek hasičů na místě zasahovali také policisté, pracovnice odboru životního prostředí a měřicí vůz, který odebral vzorky pro laboratoř. Na nehodu upozornil Litoměřický deník.

Zatím není jasné, o jakou látku šlo, ani jaké množství do Labe uniklo. Lovochemie vyrábí hnojiva pro zemědělství. Není to poprvé, kdy se něco podobného stalo. Do Labe unikla chemikálie z Lovochemie také v roce 2014. Uhynuly stovky ryb. Chemička zaplatila pokutu sto tisíc. Lovochemii v minulosti řídil současný ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec.

I přestože je Lovochemie a druhá místní chemička Agrofertu Preol největším znečišťovatelem ve městě (v případě Preolu jde pro změnu o zápach), získává Andrej Babiš v Lovosicích vysoký počet hlasů. Zdejší zastupitelstvo zcela ovládá hnutí ANO, které získalo téměř 60 % hlasů a vládne městu v koalici s komunisty. V minulých volbách do Sněmovny obdrželo ANO v Lovosicích 47 % hlasů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner