Z branců dělám krvelačné stroje s vášní pro smrt, říká šéf Wagnerovy skupiny Prigožin

Jevgenij Prigožin (Profimedia)

Jevgenij Prigožin | FOTO: Profimedia

Příslušníci Putinovy soukromé armády působí po celém světě, ale největší zastoupení nyní pochopitelně mají na Ukrajině. Právě tam Wagnerova skupina působí jedny z největších škod. Nelítostní žoldáci neuznávají žádné zákony, což jsou učeni již ve výcvikových táborech, do nichž musí zamířit před posláním do akce. Šéf wagnerovců se nyní pochlubil, jak agresivní vojáky cvičí.

Jevgenij Prigožin patří k nejbližším spolupracovníkům Vladimira Putina. Zároveň je podnikatelem a šéfem obávané Wagnerovy skupiny. Ve videu, které přinesly některé britské deníky, Prigožin tvrdí, že z bojovníků vytváří krvelačné stroje na zabíjení. „Je to doplňková výcviková základna pro naše bojovníky,“ říká o místě, kde video vzniklo.

()

„Primární výcvik probíhá v Molkinu a zde zkušení bojovníci absolvují doplňkový výcvik ve svých specializacích,“ vysvětluje muž, kterému se přezdívá Putinův šéfkuchař. „Takže tam si vychovávají mladé orly a tady z nich dělají opravdové kanibaly,“ dodává. Rekruti Wagnerovy armády pocházejí z různých společenských vrstev. Často jde o vězně, které si Prigožin sám vybral v ruských nápravných zařízeních.

Žoldáci a vrazi

Jedná se tak například o vrahy, agresivní zločince či muže, odsouzené za znásilnění. Jedním z Prigožinových mužů se hodlá stát i Michail Popkov, sexuální násilník a vrah, který si odpykává dva doživotní tresty. Osmapadesátiletý trestanec v tom vidí způsob, jak by mohl dostat milost a vrátit se zpět na svobodu. K tomu by stačilo, aby dokázal na frontě přežít po dobu šesti měsíců. Bývalý policista, přezdívaný Vlkodlak a Angarský maniak, zabil podle rozsudku 83 žen. Spekuluje se však o tom, že ve skutečnosti usmrtil až kolem dvou stovek žen, které nejprve znásilnil a poté velmi agresivně zbavil života.

Mnoho těch, kterým byla slíbena milost po půlroce na frontě, se skutečně na svobodu již dostala. Mezi těmi, kteří se vrátili domů, je i Alexandr Tjutin, vrah přezdívaný Černý realitní makléř. Šestašedesátiletého muže odsoudili na 23 let za najmutí vraha, který popravil čtyřčlennou rodinu, v níž byly i dvě děti. Po šestiměsíčním působení na Ukrajině se dostal Tjutin na svobodu. Vrah byl dokonce za svůj pobyt na frontě doporučen k udělení medaile za odvahu.

Vladimir Putin a Jevgenij Prigožin (Vláda Ruské federace / Wikimedia Commons /CC BY 3.0)

Popravy neposlušných

Ve Wagnerově skupině platí velmi tvrdá pravidla. Několik ze členů Putinovy soukromé armády totiž přiznalo, že se obávají popravy ze strany svých vlastních velitelů, která jim reálně hrozí. Ve skupině, v níž jsou zaměstnáni například i vrazi, násilníci či drogoví dealeři, je to prý běžná praxe. „Ti, kdo neposlechnou, jsou zlikvidováni  a to veřejně,“ popsal pro britský deník jeden ze členů Wagnerovy skupiny, kterého ještě s několika dalšími zadrželi ukrajinští vojáci. „Jsou tam eskadry likvidátorů,“ dodal.

Popsal také jeden z případů, jehož byl očitým svědkem. „Začalo ostřelování. Jeden z vězňů si lehl a nekryl vlastní muže. Palba ustala, on se vrátil a šéf na něj křičel: ‚Proč jsi nešel dopředu?Pak ho zastřelil,“ vypověděl člen nejbrutálnější vojenské jednotky, která se na Ukrajině pohybuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články