Z budovy Národní galerie zmizelo heslo „Nebát se, nelhat a nekrást“. Utrhl je vítr

Národní galerie ze Salmovského paláce sejmula heslo "Nebát se, nelhat a nekrást. " Vadilo někomu? (Kaputin)

Národní galerie ze Salmovského paláce sejmula heslo "Nebát se, nelhat a nekrást. " Vadilo někomu? | FOTO: Kaputin

Z pražského Salmovského paláce zmizel citát spojovaný s Tomášem Garriguem Masarykem Nebát se, nelhat a nekrást.  Zmíněný morální apel visel na jeho fasádě bezmála tři roky. Z jakého důvodu jej Národní  galerie (NG), která  tento objekt používá, sejmula, nebylo zprvu jasné. Pracovnice z oddělení informací přímo v Salmovském paláci k tomu nechtěla dát žádnou informaci, její kolegyně z marketingu Tereza Ježková později redakci serveru Forum24.cz napsala, že bannery s Masarykem letos na jaře dílem utrhl a poničil vítr.

Po delším čase, kdy byl třídílný transparent na fasádě vyvěšený, by k rozhodnutí mohly vést technické důvody. Aktivista Otakar van Gemund, jehož skupina Kaputin tento transparent vyrobila a s Národní galerií vyvěsila, ale o žádném poškození nevěděl. „Byl z kvalitního materiálu, snad jen zlehka vyšisovaný, ale pořád ještě v dobrém stavu,“ ujišťuje.

Na vyvěšení hesla se Kaputin domluvil s tehdejším ředitelem NG Jiřím Fajtem v říjnu 2016. „Fajt ten nápad s radostí přijal a hned heslo vyvěsil. Naplánovali jsme to na 27. října večer, aby na to druhý den ráno musel koukat Zeman při vojenské přehlídce.,“ dodává Van Gemund. Pro případ, že by plachta utrpěla újmu, Kaputin NG předem nabídl bezplatnou náhradu a tuto svou nabídku i nyní po letech zopakoval, což Národní galerie uvítala a projevila zájem heslo na nových plachtách opětovně vyvěsit.

Ochota NG heslo obnovit vysílá dobrý signál do společnosti. Odstranění morálního apelu v době, kdy zemi udržuje v politické krizi trestně stíhaný premiér spolu s Milošem Zemanem, který za sebe zjevně nechává rozhodovat partu pochybných podnikatelů napojených na Kreml a ruské státní podniky, jakož i na čínský režim, by si vybralo svou daň v symbolické rovině.

Pro pořádek se sluší dodat, že předmětné heslo Masarykovi připsali publicisté, kteří je sestavili na základě jednoho z jeho projevů, ale i celoživotních postojů. Masaryk se proti tomu nikdy neohradil, a tak je s ním v této poněkud volnější souvislosti spojováno.  Instalací na Salmovském paláci se ocitlo jen několik metrů vedle památníku prvního československého prezidenta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]