Z Družby uniká ropa, hlásí Poláci. Příčiny zatím nejsou známy

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Z jednoho potrubí ropovodu Družba uniká ropa, informuje tisková agentura Reuters s odvoláním na provozovatele systému, společnost PERN. Příčiny úniku zatím nejsou známy, objevil se ale v úseku asi 70 kilometrů vzdáleném od středopolského města Płock. Druhá linie ropovodu a další prvky infrastruktury fungují podle provozovatele normálně.

„V úterý pozdě večer systémy detekovaly únik na jedné ze dvou větví ropovodu Družba na západní části plynovodu,“ uvedla společnost PERN. „V tuto chvíli všechny služby společnosti (technické, provozní, hasiči a ochrana životního prostředí) přijímají opatření v souladu s pravidly stanovenými pro tento typ situace,“ doplnila.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle mluvčí českého provozovatele plynovodů MERO společnost nezaznamenala žádnou změnu v tocích do České republiky.

Ropovod Družba je jedním z největších na světě a dodává ruskou ropu do velké části střední Evropy včetně Německa, Polska, Běloruska, Maďarska, Slovenska, České republiky a Rakouska. V ruštině jeho název znamená přátelství. Podle agentury Reuters tato událost po úniku plynu z plynovodu North Stream ještě více zvýší obavy o energetickou bezpečnost Evropy.

Ropa začala unikat necelý týden po dohodě Evropské unie o osmém balíku sankcí proti Rusku kvůli válce na Ukrajině. Jeho součástí je i cenový strop na ruskou ropu s výjimkou té, kterou přivádí jižní větev Družby do Maďarska, na Slovensko a do Česka. Evropská unie také rozšíří zákaz vývozu některých strategických technologií do Ruska či dovozu ruských produktů, jako je ocel, dřevo či cigarety. Na sankční seznam přibudou více než tři desítky Rusů. Sankce by měly vstoupit v platnost ve čtvrtek poté, co je písemně schválí členské státy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články