Z elity policie pečovatelem. Co musí splňovat bodyguardi, kteří hlídají prezidenta?

Osmm lidí je potřeba na to, aby byl Zeman vypuštěn v člunu. (Jiří Ovčáček)

Osmm lidí je potřeba na to, aby byl Zeman vypuštěn v člunu. | FOTO: Jiří Ovčáček

Ochranná služba Policie ČR. Tak se jmenuje policejní útvar, který má na starosti ochranu nejvyšších ústavních činitelů a dalších chráněných osob. Jeho příslušníci jsou specifičtí policisté. Měli by patřit k nejlepším z nejlepších, musí mít perfektní fyzickou kondici, procházejí přísnými psychotesty a především se musí smířit s tím, že v jejich službě může nastat okamžik, kdy bude třeba vlastním tělem zachránit osobu, kterou mají přidělenu, bez ohledu na to, zda je jim sympatická, nebo nikoliv.

Urostlí pánové v nepřetržitém tréninku, připraveni kdykoliv tasit pistoli ukrytou pod sakem, to není film, ale obyčejná situace v České republice. Hlídají například premiéra, ministry obrany, vnitra nebo financí. A také prezidenta republiky. Zatímco ve výše uvedených případech jde víceméně o klasickou službu u chráněného politika, v případě Miloše Zemana je to tak trochu jinak.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Služba u Miloše Zemana musí být to nejtěžší, co experti z útvaru zažívají. Nejde totiž až tak moc o to mít oči neustále všude, ale především o to být citlivým pečovatelem. Na záběrech z posledních měsíců je jasně vidět, že ochranka prezidenta nejen hlídá, ale i přemisťuje. Od chvíle, kdy prezident kývnul na to, že se oficiálně bude pohybovat na invalidním vozíku, jim ubyla část práce. Do té doby ho museli nejdříve jeden strážce a později i dva vodit, držet mu židli, hůlku, museli ho pomalu posadit, postavit a tak dále.

Vrcholem v jejich službě, alespoň tedy vrcholem, který je veřejnosti znám, je Zemanův tradiční ostudný rituál s člunem na rybníku na Vysočině, který opět předvedl o uplynulém víkendu. Letos o něj muselo pečovat sedm strážců a jedna žena, patrně ošetřovatelka. Zemana dovezli na vozíku k rybníku, donesli mu tam nafukovací člun, zvedli ho z vozíku a opatrně uložili na člun. Někteří museli téměř celí do vody, aby jim prezident neuplaval, zbylí strážci byli poblíž prezidenta na dalším nafukovacím člunu a hlídali.

To vše po tom, co museli tito policejní specialisté podstoupit, a po tom, k jakému rozhodnutí museli dospět – že jsou ochotni riskovat svůj život pro chráněnou osobu. Nakonec skončí na rybníku na Vysočině a tahají na provázku nefunkčního zapšklého prezidenta. Mimořádně nedůstojné.

A co konkrétně (kromě nekonečné trpělivosti) musí příslušníci Ochranné služby Policie ČR splňovat?

 • dosažené vzdělání: vyšší odborné nebo vysokoškolské v bakalářském studijním programu,
 • osobní způsobilost,
 • fyzická způsobilost – 1. skupina,
 • plavec pro ochrannou službu,
 • vzepření závaží 80 kg vleže,
 • psychologický test,
 • řidičské oprávnění sk. B,
 • prolongace ŘO sk. „A“ a „B“ – povolení MV,
 • fyzická výška minimálně 180 cm,
 • minimální praxe 3 roky ve služebním poměru příslušníka Policie ČR,
 • absolvování týdenního výcvikového soustředění v rámci výběrového řízení

Údaje z roku 2014, zdroj: krimi-plzeň.cz

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články