Z Floridy odstartovala raketa programu Artemis. Má vrátit člověka na Měsíc

Start rakety Artemis (NASA / se souhlasem)

Start rakety Artemis | FOTO: NASA / se souhlasem

Dnes ráno po kratším odkladu způsobeným počasím odstartovala z mysu Canaveral na Floridě raketa, která zahájila americký program Artemis, jenž má po padesáti letech vrátit člověka na povrch Měsíce.

Nosná raketa vynesla na oběžnou dráhu Země Space Launch System s modulem Orion. V útrobách modulu, který má během následujících 25 dnů obletět Měsíc a vrátit se zpět, zatím sedí jen trojice testovacích figurín. Mise nazvaná Artemis I je důležitým testem před letem mise Artemis II, které by se již měli účastnit vybraní astronauti.

(Týdeník FORUM)

„Je neuvěřitelné vidět poprvé společně start rakety Space Launch System NASA a kosmické lodi Orion. Tento letový test bez posádky nám pomůže připravit se na další lidský průzkum Měsíce, a nakonec i Marsu,“ prohlásil administrátor NASA Bill Nelson.

Přibližně po 1,5 hodině letu se motor horního stupně rakety úspěšně spustil po dobu přibližně 18 minut, aby dal Orionu impuls potřebný k tomu, aby jej poslal z oběžné dráhy Země směrem k Měsíci.

„Raketa Space Launch System dodala sílu a výkon, aby poslala Orion na cestu k Měsíci. Po splnění prvního velkého milníku mise se nyní Orion pustí do další fáze testování svých systémů a přípravy na budoucí mise s astronauty,“ řekl Mike Sarafin, manažer mise Artemis I.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články