Z Francie zamíří na Ukrajinu obrněná vozidla Bastion a další Caesary

Bastion ve službách ugandské armády (Air Force Tech. Sgt. Andria Allmond / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Bastion ve službách ugandské armády | FOTO: Air Force Tech. Sgt. Andria Allmond / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

V těchto dnech dokončují Ukrajina a Francie kontrakt na dodávku dvou desítek obrněných vozů Bastion. Smlouva ještě není podepsaná, ale v okamžiku podpisu může být ihned realizována, neboť výrobce disponuje dostatečnými zásobami vozidel.

„Několikrát jsme zvýšili dodávky vojenského materiálu na Ukrajinu. Musíme Ukrajině poskytnout prostředky k obraně proti invazi,“ prohlásila francouzská premiérka Elizabeth Bourneová.

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

La Tribune píše, že smlouva mezi firmou ACMAT, která vozy vyrábí, a francouzským ministerstvem obrany je již ve finální fázi. BFM TV uvádí, že kontrakt se dokončuje, ale dodání může být provedeno co nejdříve, protože výrobce má dostatečné zásoby obrněnců na skladě.

Desetimístné vozidlo Bastion váží 12,5 tuny a Francie jej vyrábí hlavně pro export, většinou do afrických zemí. Splňuje veškeré bezpečnostní standardy NATO a má vysokou průchodnost terénem.

Bastion je postaven na podvozku obrněného vozidla VLRA a byl vytvořen pro francouzské speciální jednotky působící v Africe. Využíván je však i ve Švédsku či Saúdské Arábii. K dispozici je Bastion v několika modifikacích. Na Ukrajinu budou odeslány vozy vybavené věžemi pro kulomety ráže 12,7 mm.

Obrněný vůz má dojezd 1400 km a po dálnici se může pohybovat rychlostí až 110 km/hod. Je vybaven pancéřováním standardu STANAG 4569, takže odolá střepinám z vybuchujících min a zásahům kulek až do ráže 7,62 mm.

Kromě toho francouzská vláda údajně zvažuje převedení dalších jednotek samohybného dělostřelectva Caesar na Ukrajinu. Mělo by jít o 6–12 kusů původně objednaných Dánskem, takže se od „čistě“ francouzské verze trochu odlišují – jsou více pancéřované, a tak mají vyšší hmotnost, a také mají vyšší zásobu munice. Vezou si totiž 36 nábojů, zatímco jejich francouzští „příbuzní“ jen 18.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články