Z Konvičky už stoupenci dělají skoro žida pronásledovaného nacisty. Soud s ním bude bizarní kus

()

Předseda hnutí Blok proti islámu Martin Konvička byl 18. listopadu obviněn z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejich práv a svobod. Proč? Protože kdysi napsal: „Pokud vstoupíme do politiky, vyhrajeme volby, vás muslimové nameleme do masokostní moučky.“ V dalším případě podle žalobce Konvička uvedl: „Koncentráky pro muslimy naštěstí budou, ne bohužel. Řekli si o to sami.“

Sám o takových výrocích řekl, že jsou vytržené z kontextu a že u prvně zmiňovaného se jedná o repliku sparťanského pokřiku: „Až vás, milí sparťani, porazíme, nameleme vás do jitrnic.“ Takových replik prý napsal za posledních pět let stovky tisíc.

„Kdybychom takhle pátrali v replikách nebo výrocích úplně každého z nás, věřím, že by se nějaký našel,“ vysvětlil.

Představitelé Bloku proti islámu tvrdí, že kauza je politicky objednaná.

O sobě píše Konvička na FB ve třetí osobě: „Martin Konvička byl KRIMINALISOVÁN za větičku o masokostní moučce, kterou kdysi dávno utrousil ve facebookové diskusi. Však také placený mediální kat Veselovský se na tom dokázal točit skoro po celé interview, aniž by pustil pana Konvičku řádně ke slovu.“

KRIMINALISOVANÝ pan Konvička trochu přehání, ke slovu byl placeným mediálním katem puštěn a mohl celkem jasně vyjádřit svůj názor. Martin Veselovský jen dělá svou práci a jeho styl tázání je známý a uplatňuje ho na každého. Toto setkání dvou osob s hypnotickým pohledem je svého druhu umělecké dílo, které se vyplatí shlédnout. Je samozřejmě pravda, že podobná moudra trousí kde kdo, jen je trochu potřeba si dát pozor na to, co trousím, když už trousím. Někteří prostí jedinci totiž slova vůdce berou vážně.

Pan Konvička samozřejmě nenávist vůči určité skupině lidí vzbuzuje, pokud nenávistí rozumíme vzbuzování krajně negativních emocí. Tyto emoce už vedly k napadání lidí, kteří konvičkovské vidění světa nesdílejí.

Konvičkovi hrozí až tři roky vězení, popřípadě jiné tresty, například veřejně prospěšné práce. (Člověku to nedá si nepředstavit, jak Konvička musí uklízet před mešitou bobky, které tam udělá nějaké prasátko přivedené protestně vůdcem Okamurou.)

Znovu se tak objevuje otázka, nakolik je možné člověka v demokratické zemi soudit za pouhá slova. Máme u nás svobodu projevu, na druhou stranu máme také ustanovení, že není možné vyzývat k nenávisti vůči určité skupině lidí mimo jiné na základě jejich náboženského přesvědčení.

Problém, kterým bude muset soud řešit, je samozřejmě v tom, co se myslí podněcováním nenávisti. Kdybychom byli důslední, museli bychom za podobné výroky, jaké pronesl doc. Konvička, zavřít polovinu lidí na českém internetu. Samozřejmě nejenom na českém. Podobný problém řeší západní Evropa například ohledně tzv. popírání holocaustu. Popírat holocaust je z historického hlediska nesmysl, je to taky záležitost morálně opovrženíhodná, je ale otázka, nakolik by se za něco takového měli lidé trestat. Trestné by mělo být provádění holocaustu a vyzývání k holocaustu, stejně jako vyzývání k jakékoliv jiné genocidě.

Když čteme výroky na internetu, nemůžeme se ubránit dojmu, že lidé většinou sublimují osobní frustrace ze svého vlastního zpackaného života, přičemž Romové, homosexuálové, levičáci a pravičáci, Kalousek, Havel, Zeman a Klaus a podobně, jsou jenom terčem, za kterým stojí nějaké psychické poškození mluvčího.

Nenávist je dost subjektivní záležitost a ti, kdo pronášejí výroky vzbuzující pocit, že jde o vyzývání k nenávisti, mohou se vždycky hájí tím, že to nemysleli doslova. Jak posoudit, jestli je vyzýváním k nenávisti například nekonečné opakování kauz různých imigrantů, kteří se dopustili trestných činů, nebo aspoň nějakého nevhodného chování? Jeden takový výrok je sám o sobě ještě snesitelný, zatímco když se opakuje stokrát, jedná se o jasně cílenou kampaň. Ta nemusí být součástí žádného propracovaného plánu na případnou genocidu, může to být jenom běžné vyjádření nechuti vůči lidem určitého typu, popřípadě výraz zkratkovité myšlení.

Je velmi nepravděpodobné, že by se pan Konvička nakonec ocitl ve vězení. Kdybychom měli zavřít za podobné výroky všechny, kdo se jich dopouštějí, bylo by nakonec lepší celou republiku oplotit, popřípadě z poloviny naší země vytvořit speciální věznici pro jedince, kteří plácají nenávistné nesmysly. Strategie pana Konvičky je taková, že se chová jako úhoř. (Je konec konců jeden z nás, intelektuál. To si neodpáře.) Velmi těžko ho chytnete, nakonec se vám stejně vysmekne a bude ve svých podivných vodách plavat dál.

Na jeho Facebooku se to podivnými výroky jeho stoupenců jen hemží. Třeba (pravopis necháváme, jak tam je): „Prichádza doba ked sa v našich národoch oddeľuje zrno od pliev a pod hrozbou zániku oživuje zdravé vlastenectvo a takýchto skvelých príkladov ako Janek (známý pěvec, teď taky antiislamista, JJ) bude pribúdať geometrickou radou.Ja som optimista a verím tomu že zapredané sluničká a mediálné multikulty filcky raz budú spravodlivo súdiť tak isto jak kolaborantov v 45om po okupácii.“

Nebo: „Čím více o tom přemýšlím, tím více nabývám jistoty, že opravdu jedinou naší (evropskou) jistotou bude nulový počet muslimů. Po vzoru odsunu němců z Československa.“

Další myslitelé třeba píší: „Ve středověku začala v Evropě morová epidemie. Zpočátku se lidé zavírali doma a nebo před ní utíkali. Pak ale pochopili, že všechno a všechny morem nakažené je třeba prohnat ohněm. A tak se Evropa zachránila před morovou vlnou.“

Zlo se dá samozřejmě i kombinovat, jak odhalil další sociální antropolog samouk: „…a když se dají muslimové a cikáni do hromady jelikož mají, spoustu společného a to je devastace a násilí s této české kotliny zbyde, přesně takovíto zdevastovaný panelák, falešná humanita nás všechny zabije.“

Abychom to stručně shrnuli, Martin Konvička nenávist v lidech cíleně vzbuzuje. Nedá to moc práce, podle slohu jeho stoupenců se dá soudit, že jsou mdlé mysli, takže takové přesvědčit o čemkoli, třeba o tom, jak nás zločinná vláda práškuje z letadel drogami, je otázka několika vteřin.

Můj zcela osobní názor je, že žalovat Konvičku za nějaké písání a řečnění nemá praktický význam. To je asi jako žalovat Zemana za lži. Jestli je v tomto konkrétním případě žaloba na místě, na to nemám pořád ještě vyhraněný názor. Nenávist vzbuzuje, ale soud se bude asi podobat krájení mlhy. Žádné katarze se nedobereme. Já bych si s tím tu práci nedával. Až se ukáže, že hordy islamistů pořád nepřicházejí, vyberou si vůdci jiný objekt svého svatého hněvu. On se vždycky někdo najde. Ještě pořád tu bude zločinná EU a vlastizrádci, které bude potřeba do něčeho rozemlet.

Ostatně prozatímní tečkou za celým tím našim příběhem je materiál, který už koluje na internetu. Konvička je tam přirovnáván k židům pronásledovaným v 30. letech nacistickým režimem. Není to rozkošné?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]