Z kremelských pohádek: Říše vedená USA chce ovládnout suverénní státy

Twitter: Selvestor Vivat @S_vivat

Protesty proti zfalšovaným prezidentským volbám v Bělorusku | FOTO: Twitter: Selvestor Vivat @S_vivat

Pět dní po volbách v Bělorusku popsala Kremlem vlastněná zpravodajská televizní síť RT tamní protesty jako „předem napsané imperialisty“. Autorka, která do RT často přispívá, popisuje statisíce protestujících proti volebním podvodům, násilí a diktatuře v Bělorusku jako lidi podvedené zlými loutkáři ze Západu. Lukašenko v tomto líčení představuje „nezúčastněnou vládu“, která se snaží zajistit nezávislost země.

Server euvsdisinfo.eu, který mapuje postupy kremelských dezinformátorů, píše o tom, na jaká témata se vládci v Moskvě a jejich hlásné trouby zaměřili v posledních dnech. Kolem událostí v Bělorusku jsou samozřejmě propagandisté zvláště aktivní.

Pavel Hofman

Obsahem nových ruských bajek je zhruba toto: Říše centralizovaná kolem USA se dále snaží rozšířit tím, že pohltí národ, který bojuje za udržení své vojenské, finanční a ekonomické suverenity a suverenity svých zdrojů.

To, co chtějí stovky tisíc Bělorusů – spravedlivé a svobodné volby, lidská práva, zastavení násilí a demokracii, je zjevně irelevantní. Vše, co se děje, je pouze „předem napsáno imperialisty“. Prokremelští badatelé a média vylučují možnost, že by protesty mohly být výrazem nespokojenosti veřejnosti. Podle státní ruské agentury Sputnik nejsou ničím jiným než operací zahraničního vlivu; tisíce zahraničních militantů podněcují politické nepokoje podle pokynů svých západních ochránců.

Také útoky na Polsko, Ukrajinu a pobaltské státy jsou klíčovým prvkem dezinformací o Bělorusku. Tento týden to bylo deset případů obviňování Litvy z podněcování nepokojů v sousedním Bělorusku. Ukrajina je zmíněna přibližně ve 20 případech. Polsko je cílem takových dezinformací v 15 případech, a to je jen špička ledovce, který server EUvsDisinfo zaznamenal. A samozřejmě je do toho zapojen George Soros, jak jinak.

„V prokremelském vesmíru se neděje nic, pokud za páky nezatáhne George Soros. Nebo Washington.“

Proč by západní síly tohle všechno provozovaly? Autorka výše zmíněného článku na RT (Caitlin Johnstone, „nezávislá“ žurnalistka žijící v australském Melbourne) naznačuje, že „Říše“ nemůže tolerovat „nezávislé vlády“.

Podle této propagandy je celá západní politická a mediální třída nadšena protesty a povstáními, pokud jsou mířeny proti vládám zemí, které dosud ještě nebyly „absorbovány do imperiálního bloku“, jako jsou Čína, Rusko, Írán, Venezuela, Sýrie, rozvrácená Libye nebo Ukrajina, kdysi propojená s Moskvou. Jakékoli protesty nebo povstání v „Říši“ jsou údajně v nejlepším případě ignorovány, v tom nejhorším démonizovány. Evropská unie je prý součástí tohoto procesu pohlcování vlád a považuje protesty za příležitost rozšířit svou sféru vlivu. Bělorusko a Ukrajina jsou přitom podle Kremlu „oprávněně“ součástí ruské „sféry zájmů“, zatímco EU sní o tom, že se z Běloruska stane další protiruská základna.

Koncept „sfér zájmů“ přitom existuje pouze ve fantaziích Kremlu a nebyl použit v mezinárodních dohodách od doby paktu Molotov-Ribbentrop před 81 lety. Ruskému vedení se někdejší dohoda s hitlerovským Německem ovšem líbí a chválí si ji.

Sledovat tyto manévry hybridní propagandy je dobré i proto, abychom rozeznali její stopy, které vedou až k nám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner