Z Lidovek odcházejí novináři. Po pěti letech si všimli, že kryjí Babišovu propagandu

repro ČT

Petra Procházková | FOTO: repro ČT

Novinářka Petra Procházková opouští Lidové noviny. Výpověď podávají i další její kolegové. Společně uveřejnili otevřený dopis adresovaný vedení listu. Oznámili, že se po poslední kauze, kdy se Lidové noviny zapojily do obhajoby premiérova postoje k syrským sirotkům, cítí zneužiti, a proto odcházejí.

Co k tomu říci? Tak především, že je lepší pozdě než nikdy. Zároveň se ale těžko zbavíme jakéhosi nepříjemného dojmu, který je v rozporu s oslavnými reakcemi na sociálních sítích. Petra Procházková je jedna z nejvýraznějších českých novinářek a byla u nás první, kdo přinášel původní zprávy o pravé podstatě Putinova režimu. O to více bylo frustrující, že právě ona se v Lidových novinách „zapomněla“ na plných pět let po převzetí tohoto kdysi klíčového českého listu politikem a oligarchou Andrejem Babišem.

Kdyby dostatečné množství relevantních novinářů odmítlo pro Babiše pracovat, naše země by neupadla do tak děsivého morálního úpadku. A novináři, kteří se na tomto úpadku žurnalistiky odmítli podílet již dávno, tu jsou.

V této souvislosti je tedy třeba si připomenout, co skutečně posledních pět let Lidové noviny dělají. Nezávislá žurnalistika to rozhodně není.

Andrej Babiš přísahal na zdraví svých dětí, že nebude zneužívat vydavatelství Mafra k vlastním politickým cílům, aby vzápětí do Lidovek volal, když nenapsaly o tiskové konferenci hnutí ANO, a sdělil, že „kluci nevědí, s kým mají tu čest“. A to byl jen začátek.

Mafra

Lidovky řídí Babišův osobní přítel István Léko, který se nestydí premiéra otevřeně hájit a dělat z něj zachránce světa. Příkladem je jeho komentář z května 2017, kdy nejprve zkritizoval Bohuslava Sobotku a ČSSD, načež napsal: „Babiš totiž patří do tábora lidí, kteří přesto, že slyší zaručené zprávy o blížícím se konci světa, vezmou si rýč, vykopou díru a zasadí strom.“ Po něčem tak hloupém a nedůstojném se měli novináři z Lidovek sebrat a společně odejít. Vždyť jejich šéfredaktor takhle devótně psal o ministrovi financí, který byl zároveň jeho zaměstnavatel! To se tehdy v Lidových novinách vážně nikdo nestyděl?

Připomeňme také, že v Lidových novinách pracují pánové Ondřej Koutník a Martin Shabu, kteří se zabývají zveřejňováním vhodných úniků z policejních spisů, a to vždy, když se to hodí Andreji Babišovi. Buď se jedná o jeho nepohodlné konkurenty, které je třeba kriminalizovat (viz kauzu Oleo Chemical) anebo prostě ukazovat, jak dnes v éře Babiše umí už stát zatočit s hydrou korupce, což má reprezentovat třeba Jana Nagyová. Pak se tito pánové zabývají prostě házením špíny na politické konkurenty a kritiky Andreje Babiše (vzpomeňme na Milana Chovance). Úspěšně přitom zamlčují nebo zlehčují zásadní informace, jež se týkají jejich majitele.

Když byla zveřejněna zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o kauze Čapí hnízdo, Koutník a Shabu napsali, že „zpráva kolem Babiše jen našlapuje“ a nemluví se v ní o podvodu. Byla to čirá lež. Léko se poté, co bylo celé znění zprávy zveřejněno, snažil věc bagatelizovat s tím, že článek byl psán narychlo. Přitom se jednalo o „exkluzivní zjištění“ Lidových novin.

Další příkladem zamlčování zásadních informací je titulní strana Lidových novin den poté, co bylo uveřejněno, že finanční správa zničila konkurenta Agrofertu FAU Přerov a Babiš k tomu řekl legendární větu „naši na ně klekli“:

repro LN

Také nahrávky skupiny Šuman jasně ukázaly, že Mafra slouží výhradně jako médium pro zveřejňování kompromitujících materiálů. Babiš se na nich domlouval s redaktorem Mf DNES Markem Přibilem na tom, kdy je vhodné kterou informaci zveřejnit. Bylo nad slunce jasné, že se nejedná o žádný ojedinělý případ. Ale s některými velkými jmény, která jsou v Lidovkách a Mf DNES dodnes, to nehnulo, a byla to Petra Procházková, kdo na začátku června v Událostech, komentářích na ČT24 obhajoval fakt, že v Lidovkách pracuje, slovy o tom, že se jedná o otevřenou hru, protože každý ví, že tyto noviny Babiš vlastní. Jistě. Lidové noviny se zcela otevřeně a transparentně chovaly jako špinavá žumpa a propagační médium politického hegemona, který potápí liberální demokracii v naší zemi. Otevřenější to už být snad nemohlo, a přesto u toho tolik lidí nedůstojně asistovalo.

Teď je tu další kauza. Týká se flagrantního zneužití Lidových novin a uveřejnění vyjádření, které má podpořit Babišův postoj k syrským dětem. Toto vyjádření neexistující osoby z neexistující organizace zaslala novinám asistentka předsedy vlády a majitele novin v jedné osobě. Tento případ pouze dokreslil ostudné články komentátorů Lidových novin Martina Zvěřiny a Petra Koláře z Mf DNES, v nichž oba pozoruhodně sehraně bagatelizovali spory kolem sirotků. Kolář se navíc snažil europoslankyni Michaelu Šojdrovou vykreslit jako duševně méněcennou. Sice za jiný list, ale ve stejném vydavatelství a pod stejným zaměstnavatelem, kterým je předseda vlády.

archiv

Nezbývá tedy než se ptát: Pokud někdo pracuje v zahraniční redakci Mf DNES nebo Lidových novin, znamená to, že nikdy neviděl, co se odehrává na ostatních stránkách? Je to totéž jako vznešení autoři Posledního slova LN, kteří tedy pravděpodobně sledují pouze poslední stranu těch “svých novin”? Opravdu si známí a dříve velmi kvalitní a oceňovaní novináři mohou nevšimnout zjevných, dlouhá léta trvajících manipulací? Vážně si někdo – přestože možná sám píše pouze to, co psát chce – neuvědomuje, že přispíváním do novin z holdingu Agrofert dělá stafáž propagandě trestně stíhaného premiéra, který zcela odstranil pravidla dělby moci a zákazu konfliktu zájmů a udělal tím z našeho státu tragikomickou parodii na demokratický systém?

youtube

Bohužel by nešlo Petře Procházkové a jejím kolegům gratulovat k jejich prozření bez hořké ironie. Proto se raději držme podstaty věci. Je velmi dobře, když se někdo rozhodne pro takový krok. Ale po pěti letech pobytu v domě hanby je na místě zdrženlivost v přijímání ovací. Nová etapa žurnalistické práce by po těchto pěti letech mohla začít třeba omluvou. Netřeba se toho bát. Byla by jistě přijata. I ticho by ale bylo důstojnější než proklamovaná věrnost službě veřejnosti, o níž jsme si s rozpaky četli v jejich prohlášení.

ČTK

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner