KOMENTÁŘ / Snaha ušetřit na provozních výdajích státu je jistě chvályhodná. Elon Musk, který spolu s Vivekem Ramaswamym povede nově zřízený úřad pro efektivitu vládních úřadů, se však do problému pustil poměrně nešťastně. Vyzval lidi, aby mu hlásili příklady plýtávní. Na své sociální síti pak sdílel některé příspěvky. Tam ale byly jmenovány konkrétní osoby. Zkušenosti z minulosti však ukazují, že takoví lidé často čelí na síti hrozbám. Jedna ze jmenovaných zaměstnankyň už si pro jistotu účty na sociálních sítítch smazala.
Elon Musk se stejně jako někteří další technologičtí miliardáři netají přístupem, že je potřeba inovovat a zlepšovat i za cenu toho, že člověk občas něco rozbije. Koneckonců sám řekl, že jeho úsporná opatření přinesou krátkodobě problémy, ale slíbil, že přinesou prosperitu v dlouhodobém horizontu. Je ale otázka, zda je správné, aby při tom útočil na konkrétní lidi.
Nereálné sliby a šikana jednotlivců
Muskův příslib, že dokáže na ročních výdajích federální vlády ušetřit dva biliony dolarů, je spíš z říše fantazie. Veškeré nemandatorní výdaje tvoří něco málo přes tři čtvrtiny této částy a více než polovinu z nich pak jsou výdaje na obranu. Ty prezident Donald Trump slíbil naopak zvýšit. Zrušení ministerstva školství pak v rámci federálního rozpočtu ušetří spíš drobné.
Nejbohatší muž světa se tak soustředí na personál. Ostatně jeho spolušéf Ramaswamy slíbil povyhazovat tři čtvrtiny všech státních zaměstnanců. Většina jich přitom pracuje v těch oblastech, které prezident slíbil posílit, především v oblasti národní bezpečnosti a péče o veterány. Musk si tak na své sociální síti vybral čtyři pracovní pozice spojené s ochranou klimatu jako příklad toho, co by se dalo zrušit.
To samo o sobě by bylo ještě v pořádku. Jenže Musk zveřejnil celá jména čtyř žen, které na těch pozicích pracují. Ty tak téměř okamžitě čelily vlně nenávistných zpráv. Jedna si účty na sociálních sítích raději hned smazala. Dokládat přitom zbytečnost jejich pracovních pozic v rámci federální vlády zveřejněním jejich jmen nebylo vůbec třeba.
Nejde jen o online šikanu
Hrozby v online prostoru, jakkoliv samy o sobě krajně nepříjemné, jsou ale jen jedním aspektem problému. Své by o tom mohla vyprávět Missy Cummingsová, která si dovolila kritizovat Teslu, když působila na Úřadě pro silniční bezpečnost. Musk se proti kritice ohradil a následně se do Cummingsové pustila armáda jeho příznivců.
Vedlo to k tomu, že si smazala své účty na sociálních sítítch, a vzhledem k tomu, že na internetu byla zveřejněna i její adresa, se nakonec rozhodla raději přestěhovat. Podobným útokům, které se z online světa přelily do toho reálného, čelili lidé, které Trump a lidé z jeho okolí falešně obviňovali z podvodů ve volbách v roce 2020.
Bezohlednost, nebo plán
Musk sám Cummingsové nic neudělal. Zároveň ale neudělal ani nic pro to, aby zástupy svých příznivců uklidnil a od útoků na ni odradil. Zveřejnění jmen oněch čtyř žen, které pracují na údajně zbytečných pozicících, může i je podobně ohrozit. Podle některých může jít o součást plánu, jak co nejvíce federálních zaměstnanců donutit k odchodu. Podobně má fungovat i zrušení možnosti práce z domova, což přiznal i sám Musk.
Těžko říct, co je horší varianta. Buď si Musk důsledky svých aktivit na síti neuvědomuje, nebo jsou naopak součástí jeho plánu. Je to o to znepokojivější, že nejbohatší muž světa se k sociální síti X chová jako ke svému osobnímu megafonu.