Z početného zástupu zůstaly jen zbytky. Už teď lze říct, kdo asi v parlamentu za ČSSD jako poslední zhasne

V roce 2012 měla sociální demokracie velmi silné zastoupení i v senátu.  (FB ČSSD)

V roce 2012 měla sociální demokracie velmi silné zastoupení i v senátu. | FOTO: FB ČSSD

Hůře Česká strana sociálně demokratická v letošních senátních volbách už dopadnout nemohla. Její senátorský klub měl doposud 13 členů. Po volbách má sociální demokracie v horní komoře parlamentu už jen tři své zástupce, což na senátorský klub nestačí. Pro vlastní klub je totiž zapotřebí minimálně pěti senátorů. Definitivně tak končí doba, kdy ČSSD měla v senátu významné zastoupení. Nyní tam jako zásadní politická síla prakticky přestává existovat. Pád naší nejstarší partaje tak pokračuje a již nyní si lze tipnout, kdo by mohl být jejím posledním reprezentantem ve vysoké politice.

Sociálním demokratům po druhém kole senátních voleb zůstávají v horní komoře už jen dosavadní předseda jejich senátorského klubu a dlouholetý starosta Bohumína Petr Vícha, kterému mandát vyprší za čtyři roky, a pak senátoři Jaromír Strnad a Jan Žaloudík, jejichž volební období skončí již v roce 2022.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Přitom ještě po senátních volbách v roce 2012 měla sociálnědemokratická strana v horní komoře 46 senátorů a senátorek. Jednalo se o vskutku velmi početné zastoupení.

Ve volbách před osmi lety bylo zvoleno celkem 13 senátorů za ČSSD. Letos ani jeden jediný. V horní komoře tak v tuhle chvíli zůstává jen opravdový zlomek ze zašlé slávy sociální demokracie.

Sociální demokraté tak postupně vyklízejí pozice v jednotlivých patrech české politiky.

Poté, co sociálnědemokratická partaj přišla o své zástupce v Evropském parlamentu či v Zastupitelstvu hlavního města Prahy, nyní pomalu ale jistě opouští i horní komoru parlamentu, kde ještě před senátními volbami v roce 2014 byla mohutnou silou, které se žádná jiná strana nemohla rovnat.

Poslední sociální demokrat v parlamentu

Současný předseda sociální demokracie Jan Hamáček se tak do historie zřejmě zapíše jako skutečný hrobař sociálnědemokratické partaje. Jediné štěstí je, že se každé dva roky volí jenom třetina senátu, takže ČSSD letos ještě nepřišla o všechny své zástupce v této parlamentní komoře a má další čtyři roky na to dostat tam nějakého svého reprezentanta.

Symbolickou tečkou za érou, kdy byla sociální demokracie v senátu silná, není jen to, že letos nezískala žádný mandát (v roce 2014 to bylo deset mandátů, před čtyřmi lety dva mandáty a v roce 2016 pouze jeden mandát), ale zejména fakt, že do něj nepronikl ani její senátní matador Milan Štěch. Ten je v horní komoře už od roku 1996 (tedy od jejího vzniku), v letech 2010–2018 byl jejím předsedou a s jeho úspěchem sociální demokraté počítali i letos jako s naprostou jistotou.

Naprostý odchod z parlamentu by Česká strana sociálně demokratická mohla zažít v roce 2024, pokud v té době už nebude zasedat v poslanecké sněmovně, což je celkem pravděpodobné, a pokud do té doby nezíská žádný senátorský post. Senátor Petr Vícha by byl v takovém případě posledním zástupcem ČSSD ve vysoké politice a spolu s koncem jeho mandátu by se uzavřelo působení této strany na parlamentní půdě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]