Z Prigožinových žoldáků přežil válku na Ukrajině jen každý pátý. Ostatní padli nebo dezertovali

Jevgenij Prigožin (Profimedia)

Jevgenij Prigožin | FOTO: Profimedia

Podle Olgy Romanovové, vedoucí charitativní organizace Rus sidjaščaja, zůstalo z více než padesáti tisíc lidí naverbovaných žoldáckou Prigožinovou soukromou armádou jen asi deset tisíc mužů. Ostatní jsou po smrti, případně se jim podařilo dezertovat.

„Podle našich údajů bylo do konce prosince do Wagnerovy skupiny naverbováno 42 až 43 tisíc vězňů, takže v současné době to je s největší pravděpodobností již přes 50 tisíc. Z nich na frontě bojuje již jen deset tisíc. Všichni ostatní jsou buď zabiti, ranění, pohřešováni nebo dezertovali či se vzdali Ukrajincům,“ řekla Romanovová podle serveru Meduza.

Dmitrij Medveděv (ČTK)

Podle jejího vyjádření začali vězni ve velkém měřítku dezertovat na podzim, když se situace na bojišti začala vyvíjet nepříznivě. „Mnozí z nich uprchli zpět do Ruska a vzali si s sebou zbraně,“ poznamenala Romanovová a jako příklad uvedla případ, k němuž došlo počátkem prosince minulého roku v Rostovské oblasti, kde bývalý vězeň střílel na policisty z kulometu.

Vedoucí charitativní organizace rovněž poznamenala, že Jevgenij Prigožin, zakladatel žoldácké armády, nevede žádné statistiky o pohřešovaných nebo uprchlých vězních a jednoduše je všechny píše na seznam mrtvých. To podle ní dokládají hlavně zprávy o tom, že se do Ruska vracejí příbuzným prázdné rakve.

Nábor vězňů v ruských věznicích pro účast ve válce na Ukrajině se na veřejnost dostal v létě 2022, do té doby byla tato Prigožinova aktivita tajná.

V prosinci koordinátor strategické komunikace Rady národní bezpečnosti Spojených států amerických John Kirby uvedl, že počet Wagnerových žoldáků na Ukrajině dosahuje 50 tisíc a 90 procent z nich jsou propuštění vězni odsouzení za různě těžké zločiny včetně vražd. Informace v lednu potvrdili i Britové.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články