Z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny odchází kvůli Válkové další člen

Helena Válková. (ČTK)

Helena Válková. | FOTO: ČTK

Z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny odcházejí již tři členové kvůli problému s exministryní spravedlnosti Helenou Válkovou. Naposledy toto rozhodnutí oznámil František Bikár. Server Romea.cz o tom informoval po pátečním mimořádném jednání s tím, že ostatní členové budou s Válkovou spolupracovat dál.

„Myslím, že i když někteří občanští členové argumentují pracovitostí paní Válkové, sami nemají jasno v otázce důvěry v ni. Mezi mé zásadní výtky paní Válkové patří rozhodně její spolurozhodování o nevydání poslance Roznera v souvislosti s jeho výrokem o ,pseudokoncentráku v Letech‘. To se ovšem nestalo během hlubokého komunismu, ale minulý rok. Neochota paní zmocněnkyně rezignovat na tento post dál posouvá hranice toho, co jsme schopni sami přijmout za cenu členství v radě,“ dodal František Bikár.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Válková se členy hovořila jak o své spolupráci s komunistickým vrahem Josefem Urválkem nebo spoluautorství sborníku z osmdesátých let. „Já jsem stejně jako na Radě vlády pro lidská práva vysvětlila to, co jsem považovala za nutné. Tzn. uvést na pravou míru ty lži, které o mně šíří masmédia. Doložila jsem jim to konkrétními informacemi a jsem ráda, že jsme došli k výsledku, který je pro mě a mé setrvání v pozici zmocněnkyně vlády pro lidská práva dobrý. Takže v tomto ohledu jsem spokojená,“ řekla pro ROMEA TV Válková.

Válková je jako zmocněnkyně pro lidská práva místopředsedkyní několika vládních rad. Patří mezi ně vedle Rady pro lidská práva a pro záležitosti romské menšiny také Rada pro národnostní menšiny, pro rovnost žen a mužů a pro neziskové organizace. Je i místopředsedkyní vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením.

Z Rady vlády pro lidská práva již před časem kvůli Válkové odešel filozof Daniel Kroupa, poté co vyšla najevo její spolupráce s Urválkem odešli advokát Tomáš Němeček a Hubert Smekal z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

S využitím servisu ČTK

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]