Důvěra v tento stát, aspoň pro toho, kdo myslí a cítí, není na běžné nule. Ta už je na bodu absolutní nuly. Jak se ukázalo, přes ujišťování ministra zdravotnictví Jana Blatného reklamní systémy omylem sbírají i rodná čísla zájemců o vakcinaci. A to Blatný sliboval, že rezervační systém na očkování nebude předávat data komerční sféře.
Jak zjistil server iRozhlas.cz, „kvůli bezpečnostním nedostatkům předává rodná čísla pacientů do zahraničí a kontrolu věku, nastavenou pro upřednostnění seniorů, šlo jednoduše ošálit“.
Dočteme se tam: „Když zájemci o očkování prošli registrací v systému ministerstva zdravotnictví, byli přesměrováni na web společnosti Reservatic, od níž stát nakupuje rezervační formuláře pro jednotlivá zdravotnická zařízení, která očkování provádějí. Součástí tohoto přesměrování pak bylo i rodné číslo pacienta spolu s jeho přihlašovacím PIN, které jeden IT systém předával tomu druhému, a to jako součást adresy webové stránky. Jak už dříve server iROZHLAS.cz informoval, firma Reservatic do svého webu vkládá skripty reklamních společností Facebook a Google, které předávají některé informace o návštěvách stránky na domovské servery v zámoří. Mezi to patří i adresy navštívených stránek, a v tomto případě tedy i rodná čísla. Na twitteru na to upozornil Martin Malý.“
Takže ono to pořádně nefunguje, nikdo se v tom nevyzná a ještě navíc to ani nechrání data občanů.
A to není všechno: „Jak na twitteru upozornil Filip Šedivý, aplikace ministerstva sice podle rodného čísla ověřuje, zda zájemce patří mezi seniory, kontrola ale probíhá přímo na stránce v internetovém prohlížeči. Fungování samotné stránky může kdokoli ve svém prohlížeči jednoduše změnit. Aplikace ho v takovém případě pustí dál, a dokonce mu zašle PIN2, tedy kód nutný pro vytvoření samotné rezervace na očkování. Podle mluvčího (státní IT organizace NAKIT) Lukáše Trnky šlo v tomto případě o chybu, kterou nyní programátoři opravují. Z technického hlediska by pak neměl být problém případné neoprávněně přihlášené odfiltrovat.“
Twitterový účet Chytrá karanténa píše: „Rezervační systém k očkování nepracuje s rodným číslem, ale s číslem pojištěnce. Z něj pak samozřejmě umí identifikovat i věk. Tedy pokud je jeho majitel občanem ČR. Pokud někdo zadá špatné číslo ve snaze získat výhodu, tak nejpozději na očkovacím místě zjistí, že mu to neprojde.“
Na to jeden z uživatelů odpověděl: „NA OČKOVACÍM MÍSTĚ SE NA TO PŘIJDE? A co pak? Když budou takových lidí desítky, stovky, tak raději vakcínu vylejete? Jaký je záložní plán s takovými vakcínami? Očkovaní náměstci a jejich příbuzní brzy dojdou. To sakra neumíte nastavit systém tak, aby nikoho mladšího dál nepustil?“
Piráti, kterým lze vyčítat ledacos, ale o počítačích většinou dost vědí, už záležitost propírají na svém Facebooku:
„Ach jo, co dodat k tomu nefunkčnímu padajícímu rezervačnímu systému na očkování… Hejtmani i Zdeněk Hřib – primátor Prahy – vládu upozorňovali, že není systém ozkoušený a nemusí fungovat, bohužel marně. Vláda přitom mohla vedle online rezervací využít i registr zdravotnických údajů NZIS, z kterého šlo získat seznam rizikových skupin a ty pozvat poštou na dobrovolné očkování. U lidí starších než 80 let by to dávalo smysl.
Zároveň dlouhodobě poukazujeme na to, že se ve zdravotnictví významně zanedbává jak digitalizace, tak ochrana citlivých dat. Je rizikové a neprofesionální, aby rezervační systém posílal informace o uživatelích reklamním společnostem typu Google či Facebook. A aby stejná firma dodávala i rezervační systém pro očkování proti covidu-19. Software zřejmě ani nelze napojit na národní registry, systémy pojišťoven či dokumentace praktických lékařů. Měly být použity nástroje státního eGovernmentu, jako je například e-Identita.
Celé spuštění systému je navíc, jak má bohužel vláda ve zvyku, nepromyšlené, chaotické a opožděné. Hejtmani si stěžovali, že v pilotním testování není možné vyzkoušet fungování databáze pod zátěží nebo že v systému chybějí očkovací místa. Některé kraje neměly od vlády čas ani přístupové klíče do systému nebo se jim s nimi nepodařilo přihlásit.
Operátoři se dali slyšet, že jim potřebu hromadného rozesílání PIN přes SMS vláda zapomněla oznámit, proto to v počátku příliš nefungovalo. Navíc tedy současný online systém vrací lidem registraci s chybou pro neplatnost rodného čísla, neboť provádí kontrolu dělitelnosti číslem 11. To jaksi lidé nad 80 let, tedy narození před rokem 1941, nemají. Jejich rodná čísla jsou kratší a kontrola dělitelností je až od roku 1954. Zásadním problémem také je, že vláda stále neuvedla, kdy bude možné očkovat prvního seniora, který se v systému zaregistruje. Tedy na kdy budou moci očkovací místa nabídnout první termíny.“
No a tak to máme.
Tenhle stát chce stavět jadernou elektrárnu? Země budoucnosti? O tom sníme, když náhodou spíme? Jak říká ve slavném monologu Hamlet: „Á, v tom je právě háček. To, jaké sny by se nám mohly zdát…, to nás zaráží.“