Válka s Ukrajinou, která začala v roce 2022, mobilizace a masové represe vůči nespokojencům donutily statisíce Rusů opustit zemi. Úřady tvrdí, že se mnozí zase vrátili, ale údaje o velikosti poslední emigrační vlny nezveřejňují. Web The Bell se rozhodl zjistit, kolik lidí tedy „venku“ zůstalo.
Téměř dva a půl roku po začátku války a po zveřejnění velkého množství údajů hostitelskými zeměmi lze s jistotou říci, že Rusko opustilo a nevrátilo se zpět nejméně 650 tisíc lidí, zjistil The Bell.
Rusko oficiálně nezveřejňuje, kolik občanů odjelo po 24. únoru 2022 a dosud se nevrátilo. Hojně citované údaje pohraniční služby FSB uvádějí pouze počet překročení ruských hranic, kterých může mít jedna osoba několik. Údaje Ministerstva vnitra Ruska o počtu povolení k pobytu vydaných Rusům odrážejí pouze ty případy, kdy to Rusové sami nahlásili, což není povinnost těch, kteří odjeli a do Ruska se nevrátili.
The Bell tedy analyzoval statistiky jednotlivých hostitelských zemí. V mnoha případech byly údaje za rok 2023, kdy emigrace ještě probíhala, zveřejněny až letos.
„Abychom spočítali, kolik ruských občanů nejen opustilo zemi, ale zůstalo v zahraničí, kontaktovali jsme migrační a statistické úřady v téměř 70 zemích. Pro naše výpočty jsme použili údaje poskytnuté v reakci na naše žádosti, oficiální zveřejněné údaje a prohlášení úředníků a diplomatů. Na základě těchto údajů jsme dospěli k číslu přibližně 650 tisíc osob, které opustily Rusko od začátku roku 2022. To je o 150 tisíc více než hrubý odhad, který jsme provedli na konci roku 2022,“ píše list.
Kam Rusové od začátku války směřovali?
Bezvízové destinace, jako Arménie (110 tisíc osob), Kazachstán (80 tisíc) a Gruzie (74 tisíc), patřily podle očekávání coby cíl emigrantů k předním zemím. Ve stejné řadě se z hlediska počtu vycestovaných nečekaně objevily i USA, kde Rusové začali hromadně žádat o azyl: do této země se s ohledem na obdržená „dlouhodobá víza“ přestěhovalo 48 tisíc Rusů. Na špici z hlediska oblíbenosti se umístil také Izrael, kam repatriovalo asi 80 tisíc Rusů.
V rámci evropských zemí podle statistik Rusové nejčastěji odjížděli do Německa (36 tisíc ruských občanů), Španělska (16 tisíc), Nizozemska (12 tisíc) a asi 30 tisíc Rusů se přestěhovalo do Srbska.
Článek zmiňuje nejen statistická data, ale uvádí také několik myšlenek k tomu, jaký bude mít vlna odchodu lidí ze země další dopad na samotné Rusko.
Rusko již nyní zažívá personální hlad, který se bude dále stupňovat, a invazi provedlo již s klesajícím počtem zaměstnanců. To se teď nezlepší. Rusko čelí demografické díře, řekl vicepremiér Dmitrij Černyšenko na červnové obchodní snídani „Sberu“. Svědčí o tom pokles počtu absolventů škol a uchazečů o studium na vysokých školách. Ministerstvo práce očekává, že v roce 2030 bude zemi chybět 2,4 milionu pracovníků.