Nechci, aby dcera musela nosit burku, říká zástupce majitele TV Prima na nahrávce z porady

Jitka Obzinová a moderátor Karel Voříšek  (ČTK)

Jitka Obzinová a moderátor Karel Voříšek | FOTO: ČTK

Autorkou nařízení jak mají novináři z TV Prima informovat o uprchlické krizi, je údajně Jitka Obzinová a zástupce majitele mediální společnosti Luboš Jetmar. Dnes zveřejnil Hlídacípes.org nahrávku z klíčové porady. Server již včera přinesl svědectví z několika zdrojů, podle nichž vedení televize Prima na poradě s redakcí 7. září 2015 přišlo s jasnými instrukcemi o tom, jak se má televize ve svém zpravodajství stavět k uprchlické krizi. Příkaz zněl prezentovat ji jako hrozbu, problém a krizi.

„V Libyi čeká milion dalších uprchlíků na to, aby je někdo převezl do Evropy. V momentě, kdy tady budou, a bude jich tady hodně, budou mít tendenci prosazovat svoji pravdu, svoje vidění světa, svoje náboženství, svoje pravidla,“ měl prohlásit zástupce majitele televize Prima Luboš Jetmar na loňské zářijové poradě.

Opravdu nebudou respektovat naše pravidla

„Upřímně řečeno, já nevím, jestli někdo z vás by se chtěl dožít toho – nevím, jak máte velké děti, ale já mám devítiletou holčičku – já bych pak nechtěl za dvacet let, až jí bude třicet, aby musela chodit v burce a neměla vůbec žádná práva. To opravdu ne,“ pokračoval Jetmar. „Zatím je jich tady pár set tisíc, možná milion, nevím, ale v momentě, kdy jich tady bude hodně, tak opravdu nebudou respektovat naše pravidla,“ uzavřel.

Obzinová na poradě coby vedoucí zpravodajství TV Prima řekla, že k uprchlické krizi budou muset média zaujmout určitý postoj, a „pokud jde o naši televizi, tak ho zaujmout chce“. „Takže v té obecné rovině musím říct, že bude potřeba to akceptovat,“ upozornila Obzinová.

https://www.youtube.com/watch?v=eh54wXhHH4w

„Jsme tady všichni zaměstnaní, máme zaměstnavatele, který má nějaký postoj. Jestliže ho akceptuji já, akceptuje ho vedoucí vydání, tak vy prostě poslechnete příkazů vedoucího vydání. Pokud to tak není, tak vlastně neakceptujete fakt, že jste tady zaměstnaní, a pak nemá cenu, abyste tady byli zaměstnaní,“ doplnila.

Televize Prima se k situaci odmítla podle serveru Aktuálně.cz vyjádřit. „Spekulace nikdy nekomentujeme a nebudeme ani v tomto případě,“ napsala tisková mluvčí Ivana Dubášová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]