Z USA zamíří na Ukrajinu další pomoc ve výši 275 milionů dolarů. V dodávce budou i vozy Humvee

Vozidlo Humvee v amerických službách (U.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Olivia G. Ortiz / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Vozidlo Humvee v amerických službách | FOTO: U.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Olivia G. Ortiz / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Zástupkyně Pentagonu Sabrina Singhová uvedla, že USA poskytují Ukrajině další balíček pomoci, tentokrát ve výši 275 milionů dolarů. Zahrnuje náboje pro protiletadlové rakety HIMARS, přes sto vozidel Humvee a také munici do ručních zbraní.

Součástí balíčku bude navíc také vojenské satelitní komunikační zařízení, které nijak nebude navázáno na Starlink, jenž provozuje společnost Elona Muska.

Americký prezident Joe Biden (Gage Skidmore / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Balíček pomoci tak bude z velké částí zaměřen především na doplnění zásob munice pro zbraňové systémy, které má ukrajinská armáda již k dispozici. Zejména jde o vysoce mobilní dělostřelecké raketové systémy známé jako HIMARS, které Ukrajina úspěšně používá ve své protiofenzivě proti Rusku.

Dodávka bude rovněž obsahovat 500 vysoce přesných naváděných 155mm dělostřeleckých granátů.

Humvee je neoficiální jméno amerického terénního vozidla HMMWV, tedy High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo), které je v americké armádě velice rozšířené. Kromě toho jej využívají i armády mnoha dalších států včetně České republiky. Vůz byl do americké armády zařazen v roce 1985 a dodnes pokračuje jeho vývoj a vylepšování. V současné době využívá pro pohon všech čtyř kol motor o objemu 6,5 litru a čtyřstupňovou převodovku. Pohotovostní hmotnost vozu činí necelé 4 tuny, vozidlo je dlouhé 4,5 metru, široké 2,1 metru a na výšku má 1,8 metru s tím, že výšku lze snížit na 1,4 metru. V případě potřeby se po silnici dokáže pohybovat rychlostí až 115 km/hod. Do současné doby bylo postaveno přes 280 000 těchto vozidel a cena jednoho se pohybuje okolo 250 000 dolarů.

Celková výše americké vojenské pomoci Ukrajině ve všech oznámených balíčcích od počátku ruské agrese již přesáhla 18 miliard dolarů.

Již ve čtvrtek americký ministr obrany Lloyd Austin sdělil, že USA dodají Ukrajině dříve přislíbené systémy protivzdušné obrany NASAMS zřejmě již na počátku listopadu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články