Jak se tento týden provalilo, Čína nešpehuje jen své vlastní obyvatele, nýbrž svou slídicí aplikaci nahrává na hranicích i do telefonů zahraničních turistů. Jak tento program funguje, co přesně v telefonu dělá a jak poznáte, jestli už obrací naruby i obsah vašeho přístroje?
Výzvědná aplikace čínských úřadů v telefonu podchytí většinu dat, jejichž kopie přepošle na úložiště pohraniční policie, kde jsou k dispozici přehledně setříděné v tabulce. To se týká schůzek z kalendáře, záznamů o příchozích i odchozích hovorech, kontaktů i textových zpráv, a dokonce i profilových obrázků veškerých kontaktů. Jak zjistili německými novináři oslovení IT experti, kteří tuto aplikaci zkoumali, soukromá data odesílá i ve strojově čitelném formátu. To by nasvědčovalo tomu, že je směřuje i do jakési centrální policejní databáze.
Čínská aplikace zároveň vybírá a shromažďuje přihlašovací údaje čínského zpravodajského servisu Weibo, čínské služby pro zprostředkování spolujízdy Didi, jakož i mapové služby vyhledávače Sogou.
Kromě toho slídilská aplikace v telefonu hledá „podezřelá“ data. Cokoli v telefonu porovnává se seznamem čítajícím více než 73.000 položek, které čínská vláda považuje za nebezpečné. Seznam zahrnuje cokoli od výbušnin až po politicky výbušná témata. „Nebezpečné“ jsou knihy o válce v Sýrii, ale i zmínky o ostrovním státě Tchaj-wanu poblíž čínského pobřeží, na nějž si Čína činí nároky.
Hraniční policie aplikaci nahrává do telefonů cestujících, kteří překračují hranici mezi střední Asií a západní Čínou. Děje se tak nejméně na dvou přechodech z Kyrgyzstánu. To byl i případ německých návštěvníků, s nimiž mluvili redaktoři deníku Süddeutsche Zeitung. Novinářům dosvědčili, že jim policie o nahrané aplikaci ani neřekla, natož aby je žádala o svolení jim ji instalovat.
Čínská společnost Nanjing FiberHome StarrySky Communication Development Company Ltd., která tuto aplikaci vyvinula, je dceřinou společností čínské firmy FiberHome, napojené na čínskou vládu. Zjistit to nebylo těžké. Slídilský program je převážně psaný programovacím jazykem Java, který předpokládá, že názvy datových segmentů aplikací odpovídají pozpátku uvedené internetové adrese stránek autorské firmy. Aplikace, která se dostala k rukám výše zmíněného německého deníku, nese název „com.fiberhome.wifiserver“.
FiberHome je předním výrobcem vybavení pro páteřní sítě včetně optických kabelů. Patří k nejdůležitějším čínským technologickým firmám, o čemž svědčí i to, že její centrálu loni navštívil i prezident Si Ťin-pching. FiberHome ani Nanjing FiberHome StarrySky Communication Development Company, tím méně pak čínská vláda se ke zjištěním západních novinářů nechtěli vyjadřovat.
[ctete postid=“258070″ title=“Povinná čínská aplikace slídí v telefonech turistů a posílá data policii“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/11/nský-komunismus-01-385×230.jpg“ excerpt=“Čínská vláda slídí v mobilních telefonech turistů, do nichž proniká s pomocí “ permalink=“https://forum24.cz/povinna-cinska-aplikace-slidi-v-telefonech-turistu-a-posila-data-policii/“]258070[/ctete]
Čínskou aplikaci poprvé získala redakce Süddeutsche Zeitung od nejmenovaného zdroje. Po jejím prvotním prozkoumání vyslala do Číny svou redaktorku s tím výsledkem, že i do jejího telefonu se systémem Android policie tutéž „svou“ aplikaci instalovala. Do telefonu ji lze vpravit přes kabel nebo wifi, přičemž instalace trvá několik minut a policie musí s telefonem manipulovat, aby jeho prohledávání spustila.
Kdo má pochybnost, zda nežádoucí komunistický režimní software nezmítá i jeho telefonem, najde jistotu v sekci nastavení, kde může tuto aplikaci případně dohledat podle názvu (Fengcai/蜂采). Aplikaci lze běžným postupem odinstalovat.