Za civilní oběti si můžete sami, nemáte sestřelovat naše rakety, obvinil Něbenzja Ukrajinu

Stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Něbenzja (Council.gov.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Něbenzja | FOTO: Council.gov.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Stálý představitel Ruska při OSN Vasilij Něbenzja v den dalšího ruského masivního raketového útoku na Ukrajinu obvinil napadenou zemi, že si za civilní oběti může sama, protože sestřeluje přesně mířené ruské rakety. Zároveň podle něj umísťuje vojáky mezi obytné budovy.

„Chceme zdůraznit, že útočíme na infrastrukturní zařízení na Ukrajině v reakci na pumpování této země západními zbraněmi a bezohledné výzvy Kyjeva k vojenskému vítězství nad Ruskem,“ prohlásil Něbenzja na zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Vladimir Putin (ČTK)

Zástupce agresora obvinil oběť, že systémy své protivzdušné obrany umísťuje mezi obytné domy. „Výsledkem je, že úlomky raket nebo ukrajinské rakety, které zbloudily, skončí v těch objektech, na které Rusko nemířilo,“ řekl Něbenzja.

Podle jeho proslovu na zasedání Rady bezpečnosti OSN byly při středečním útoku obytné domy v Kyjevě a Vyšhorodu zasaženy „americkými raketami protivzdušné obrany dodanými Kyjevu“.

Z obětí ruské agrese pak ve svém proslovu obvinil Západ: „Vaše bezduché vyzbrojování Ukrajiny už vede ke smrti civilistů nejen na Donbasu, ale i v ukrajinských městech.“

Něbenzja však zároveň zopakoval, že „jedním z cílů speciální operace je podkopání bojeschopnosti ukrajinské armády, která ohrožuje bezpečnost a územní celistvost Ruska“. Proto tohoto cíle „bude dosaženo vojenskými prostředky, dokud nebude Kyjev připraven k jednání“.  Podle Něbenzji totiž vyhlášení o možnostech či podmínkách jednání, které požaduje  Kyjev, „nejsou v žádném případě připravenost k míru, ale pouze jazyk neuvážených ultimát“.

Něbenzja již jednou přišel s neuvěřitelnou historkou, když na konci října řekl, že ruští okupanti na Ukrajině objevili „drony, které dokážou šířit komáry nakažené nebezpečnými viry“.