Za demonstraci proti vládě do vězení až na 18 let

Proti režimu na Kubě protestuje i opoziční hnutí Ženy v bílém (Hvd69, wikimedia, CC BY-SA 3.0)

Proti režimu na Kubě protestuje i opoziční hnutí Ženy v bílém | FOTO: Hvd69, wikimedia, CC BY-SA 3.0

Kvůli protivládním demonstracím z loňského července poslaly soudy na Kubě do vězení dalších 74 lidí, někteří dostali tresty až 18 let. Celkem už kubánská justice vynesla rozsudky nad 488 účastníky demonstrací. S odkazem na prohlášení kubánské prokuratury o tom dnes informovala agentura AFP.

Za vzpouru, výtržnictví, pohrdání veřejným pořádkem nebo útok na veřejného činitele dostalo 56 odsouzených tresty v délce trvání 10 až 18 let. Dalších 18 lidí bylo odsouzeno k veřejným pracím, 12 z nich je nezletilých. Dva obvinění byli propuštěni.

()

Letos v lednu prokuratura uvedla, že kvůli červencovým demonstracím stíhá 790 osob, z toho 55 bylo tehdy ve věku 16 a 17 let.

Nevládní organizace a rodiny odsouzených kritizují kubánské soudnictví za nespravedlivé procesy, hromadné verdikty či vykonstruované důkazy. Na soudní přelíčení často nemá přístup veřejnost ani média. Kubánský nejvyšší soud tvrdí, že všem odsouzeným se spravedlivého procesu dostalo.

Kuba zažila loni v červenci největší protivládní demonstrace od roku 1994. Jejich příčinou byly dlouhodobé represe vůči kritikům režimu a zoufalá životní úroveň velké části Kubánců, zhoršená navíc pandemií covidu-19 a s ní souvisejícím omezením cestovního ruchu. Kubánská vláda viní z ekonomické krize dekády trvající americké obchodní embargo a zpřísnění sankcí za předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa.