Za informace ohledně čínských peněz zaplaťte, zní z UK. Vznikla tedy sbírka

Twitter J. Ovčáčka

Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem | FOTO: Twitter J. Ovčáčka

Univerzita Karlova se kvůli podivným investicím z Číny dostala do hledáčku veřejného zájmu. Když ovšem socioložka Kateřina Kňapová požádala pomocí známého zákona 106 o svobodném přístupu k informacím o podrobnosti, podivila se. Z univerzity jí totiž přišel účet na bezmála 8500 korun. Ukázalo se tak, jak se dá znepříjemnit touha po informacích, pokud se někomu nechce je sdělovat.

Trik, často používaný mnohými, jichž se takzvaná „stošestka“ týká, spočívá ve velice jednoduché výmluvě. Dotazovaná organizace se začne ohánět argumentem o náročném zpracování a naúčtuje si tisícové náklady.

Aby vše vypadalo na skutečně velké bádání, vypsala Univerzita Karlova všechny možné položky, které je nutné uhradit. Mimo jiné jde například o kopírovací služby, kvalifikovanou odbornou pomoc, nebo administrativní práce. Suma sumárum chce UK po Kňapové 8454 Kč. Bez diskuze, nebo možnosti nějakého odvolání.

Přístup, který nyní zvolila univerzita a do budoucna zřejmě bude používán ještě hojněji, ovšem nabudil další lidi. Na facebookové stránce Fórum Věda žije tak vznikla sbírka, s jejíž pomocí se má „pokuta za zvědavost“ zaplatit. „Kateřina podala žádost dle zákona 106 a rektorát vyčíslil náklady na poskytnutí těchto informací na 8454 Kč. Rozhodli jsme se tuto aktivitu podpořit a tímto tedy vyhlašujeme solidaritu s Kateřinou. Přispět můžete formou finančního daru na účet našemu spolku,“ píše se na sociální síti.

Sama Kňapová upozorňuje, že ji ani dopis z UK nezastaví. „Není to pravděpodobně poslední 106, co chci podávat v souvislosti s posledními kauzami, takže je možné, že bude UK (nebo jiný povinný subjekt) chtít „výkupné“ i příště. Stay tuned,“ píše v komentářích k příspěvku o sbírce. 

Pozor, pozor!Kateřina Kňapová se snaží rozklíčovat finanční toky mezi Střediskem bezpečnostní politiky a UK. Kateřina…

Zveřejnil(a) Fórum Věda žije dne Čtvrtek 14. listopadu 2019

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner