Za Jermanové se vyvolení na kraji měli skvěle. Dostávali horentní odměny, nikdo neví za co

Jaroslava Pokorná Jermanová  (ČTK)

Jaroslava Pokorná Jermanová | FOTO: ČTK

Středočeský kraj pod hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou zřejmě vypadal trochu jako pověstný otřásající se oslík. Jak se ukázalo, politička hnutí ANO rozhazovala peníze, aniž by z toho občané něco měli. Kdo čekal, že se bude Jermanová stydět a odejde z politického výsluní, pletl se. Babišova oblíbenkyně se znovu pokouší dostat do poslanecké sněmovny.

Informaci o podivném hospodaření Středočeského kraje za vlády Jaroslavy Pokorné Jermanové přinesl server Seznam Zprávy. Podle něj došlo v minulosti k vyplacení odměn, které u dvou úředníků překonaly dokonce jejich roční platy. Další tři se museli spokojit s bonusem 90 procent ze mzdy za kalendářní rok.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Podle zprávy kontrolorů z ministerstva financí, které se na hospodaření Středočeského kraje zaměřilo, není z dokumentů, které byly k dispozici, jasné, za co byly zmíněné odměny vyplaceny. Jermanová se vyjádřit nechtěla, protože výsledky auditu nemá k dispozici, takže je nechce komentovat. Nezapomněla ovšem podotknout, že ona za rozdělování odměn v roce 2020 nezodpovídala. 

Je tu tedy klasický postup člena hnutí ANO, který své zaměstnance naučil Andrej Babiš. Nejprve je třeba mlžit, poté svádět vinu na někoho jiného a ve výsledku začít nadávat a obviňovat kohosi, že zařídil tak neskutečný komplot.

Ani s jedním z těchto kroků by Jermanová neměla mít problém. Sama totiž ve funkci hejtmanky několikrát ukázala, že stejně jako Babiš trpí komplexem nadřazenosti. Nejlépe se to ukázalo v momentě, kdy vyšlo najevo, že její manžel neoprávněně používá služební vůz své choti.

FORUM 24 (archiv)

Místo toho, aby se Jermanová omluvila, že peníze daňových poplatníků utrácel její muž při jízdě do práce a zpět domů, přišla jedna z nejabsurdnějších tiskových konferencích, jichž jsme po revoluci byli svědky. 

Jakub Pokorný novinářům de facto vynadal, co si dovolují ho stalkovat a zjišťovat, kam jezdí služebním automobilem své manželky. Zároveň řekl, že kromě ní už na nic, co patří Středočeskému kraji, nesáhne. 

Nebylo to vtipné ani drsné. Pouze drzé, arogantní a egoistické, stejně jako fungování jeho ženy v pozici hejtmanky. To se navíc ukazuje i jako velmi drahé. Přemrštěné odměny sice zřejmě neporoučela sama Jermanová, ale vzhledem k tomu, že kraji šéfovala, měla či alespoň měla mít přehled, kdo dostává peníze z rozpočtu a za co. 

I přes svá pochybení ovšem Jermanová neztrácí důvěru svého stranického šéfa. V letošních parlamentních volbách s ním dokonce bude i na kandidátce ve Středočeském kraji. Babišovi bude krýt záda ze třetího místa. Možná je to za zásluhy, možná za to, že v kauze Čapí hnízdo udělala, co bylo v jejích silách pro to, aby byl český premiér zbaven obvinění z podvodu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]