
Ilustrační foto FOTO: Wikimedia Commons / Mvs.gov.ua / CC BY 4.0
FOTO: Wikimedia Commons / Mvs.gov.ua / CC BY 4.0

V pokrovském směru, kde se v posledních dnech soustřeďuje hlavní penzum bojů na rusko-ukrajinské frontě, ztratila ruská armáda jen během ledna nenávratně 7 000 vojáků, kteří padli, a dalších 8 000, kteří jsou ranění, zajatí či nezvěstní. Informace zveřejnil mluvčí operačně-strategické skupiny vojsk Chortycija Viktor Tregubov, který poznamenal, že tak vysoké ztráty neměli Rusové ani za druhé války v Čečensku.
„Podle údajů, které nedávno oznámil vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Oleksandr Syrskyj, dosahují ztráty nepřítele v pokrovském směru 7 000 nenávratně ztracených mužů a celkové ztráty vyšplhaly na 15 000 mužů,“ řekl podle Radia Svoboda Viktor Tregubov, mluvčí skupiny Chortycija.
Za celou dobu trvání tzv. druhé čečenské války, která probíhala přibližně devět a půl roku, ztratila ruská armáda „jen“ 6 000 mužů. Ve snaze dobýt Pokrovsk tak padlo již minimálně o tisíc mužů více.
Jen za posledních čtyřiadvacet hodin došlo na pokrovské frontě k 17 bojovým střetům, což je přibližně čtvrtina všech útoků, které okupanti podnikají po celé délce fronty.
„Ve směru na Pokrovsk podnikli útočníci od začátku dne 17 pokusů vytlačit naše obránce z obsazených pozic v oblastech osad Myroljubivka, Promyn, Lysivka, Kotljarivka, Uspenivka, Dachne, Andrijivka a Ševčenko. Obranné síly zadržují nápor nepřítele a odrazily 15 útoků, dva střety stále probíhají,“ shrnul na sklonku dne události ukrajinský generální štáb.
Podle informací rozvědky agresoři vrhají do úsilí o dobytí města všechny své síly, které v místě mají, a to včetně rezerv. Ruské jednotky se snaží Pokrovsk obejít a blokovat zásobovací trasy pro ozbrojené síly Ukrajiny.
„Rusové se snaží obejít a pokrýt Pokrovsk z jihu a jihozápadu. Poněkud se zastavili, intenzita jejich útočných akcí se snížila, ale zůstává vysoká… Odpor se pro ně stal příliš silným a čelili objektivním obtížím. Jejich ambice zůstávají stejné – pohltit město ze západu, odříznout k němu vedoucí cesty a nechat obránce města bez zásob, nebo zásobování alespoň omezit,“ uvedl v telethonu 3. února Viktor Tregubov.
Kdysi šedesátitisícové město Pokrovsk na východě Ukrajiny se stalo sídlem duchů, které obývá již jen asi 1 500 lidí. Části městských čtvrtí dříve překypujících životem se proměnily v bezmála liduprázdné pevnosti pod správou ukrajinské armády. Město, které každý den čelí bombardování a dronovým útokům, je však na útok připraveno.