Za mrtvé civilisty v Polsku může Rusko v každém případě

Následky ruské agrese na Ukrajině / Ilustrační foto (ČTK/ABACA/AA/ABACA)

Následky ruské agrese na Ukrajině / Ilustrační foto | FOTO: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Je to velmi smutný důsledek války na Ukrajině. Raketa zasáhla polské území, kde zabila dva lidi. Je však třeba zachovat chladnou hlavu a vyvarovat se unáhlených soudů. Mohlo se jednat o ruskou raketu vypálenou na Ukrajinu, která omylem dopadla na sousední zemi, nebo o raketu vystřelenou ukrajinskou protivzdušnou obranou, jež měla sestřelit tu ruskou a rovněž nedopatřením dopadla jinam. To koneckonců připustil i americký prezident Joe Biden.

Uvidíme, vyšetřování této politováníhodné události nebude jednoduché. V obou možných  variantách se ale s největší pravděpodobností jednalo o chybu, nikoliv o úmysl. V každém případě je třeba se vyvarovat předčasných závěrů do doby, než bude uzavřeno vyšetřování.

(Týdeník FORUM)

Nelze však zaměňovat příčinu s následky. Příčinou je neospravedlnitelná ruská agrese proti Ukrajině, doprovázená válečnými zločiny, loupením, rabováním a také záměrnými raketovými útoky na ukrajinskou kritickou infrastrukturu a civilní objekty. Ano, Rusko 15. listopadu podniklo masivní útok proti Ukrajině, když na ni vypálilo přes sto raket a v důsledku toho zůstalo přes sedm milionů ukrajinských domácností bez elektřiny. Podle všeho se jedná o ruský záměr, který má zlomit odhodlání Ukrajinců k obraně jejich napadené vlasti. Ruské rakety přitom  cíleně dopadají i na obytné domy, kde zabíjejí civilisty včetně žen a dětí.

Je ovšem logické, že Ukrajina se proti takovým barbarským útokům brání a snaží se sestřelovat ruské střely vlastními raketami protivzdušné obrany. Připusťme tedy možnost, že raketa, která dopadla v Polsku, byla ukrajinská. Nějakým nedopatřením se to mohlo stát. Nyní si však položme otázku. Vystřelila by ukrajinská armáda tuto raketu, kdyby nedošlo k napadení Ukrajiny ze strany Ruska? Odpověď je jasná, samozřejmě že nikoliv. To Rusko je viníkem a původcem největšího válečného konfliktu v Evropě od skončení II. světové války a utrpení milionů nevinných ukrajinských obyvatel.

Nebýt Rusy vyprovokované války proti Ukrajině, byl by klid a mír. Nebyli by zabíjeni lidé včetně oněch dvou Poláků. Rusko je tedy v každém případě viníkem tohoto nešťastného incidentu na území Polské republiky.

Autor je středočeským krajským zastupitelem za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články