Za nadúmrtí může covid, ne odložená péče, stres nebo jiná nemoc

Ilustrační foto  (Pixabay/Engin_Akyurt)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Engin_Akyurt

Tak nejdřív si, jako takové malé očkování, dáme drobnou dávku dezinformace, abychom si vytvořili protilátky. Budeme je potřebovat, nesmyslů koluje dnes spousta a nesou známky profesionální práce. Pak se podíváme na celkem jasná vědecká data, která i průměrně inteligentnímu člověku celkem jasně ukáží, že prokazatelný nadprůměrný počet úmrtí v podzimních měsících má u nás na svědomí nemoc covid-19.

Tady pár vět z proslulého prolhaného webu orgo-net.blogspot. com (13. prosince): Pachatelé VELKÉ PODVODEMIE prohlásili covid-19 za koronavirus (konkrétně za nový koronavirus SARS-CoV-2) pro záměrné zmatení mezinárodní lékařské a vědecké veřejnosti, za účelem toho, aby léčba byla prováděna neúčinně, pomocí pro ně výnosných léčebných postupů, a aby bylo dosaženo povinného očkování covid vakcínou a zavedení certifikátu o imunitě.

FORUM 24 (archiv)

Pak se cituje svědectví údajného odborníka: „Jako integrativní medicínský konzultant a poradce pro koronaviry jsem brzy poznal, že covid-19 není koronavirus. Můj první pacient s covidem začal vykazovat klasické příznaky covidu v prvním týdnu prosince r. 2019. Podle toho, jak příznaky odolávaly prakticky veškeré léčbě, kterou jsme předepsali, poznali jsme, že se nejedná o POUHÝ koronavirus. Po každém následujícím ataku nemoci se soubor symptomů buď zhoršil co do intenzity a počtu, anebo se proměnil ve zjevně odlišný chorobný proces. Tak jsme poznali, že máme co činit s vysoce sofistikovanou biologickou zbraní, podobnou jako bioinženýrsky vyrobená Lymská nemoc (Lyme Disease, LD), která byla vypuštěna z laboratoře na Plum Islandu u pobřeží Connecticutu kolem roku 1975. Také jsme pochopili, že to, co bylo záměrně pojmenováno syndrom covidu, není ve skutečnosti způsobeno koronavirem (pokud se toho koronavirus vůbec účastní).

Tolik ukázka produktu z alchymické dílny na produkování alternativních pravd.

A teď k věci. Od jara přes léto se stále někdo dožadoval čísel, která by prokázala, že covid-19 je skutečně tak nebezpečný, jak se říká. Ta data už teď máme. Počet zemřelých vyskočil prudce nad několikaletý průměr, a to i nad čísla z často zmiňované chřipkové epidemie z roku 2018. Jsou dokonce ještě vyšší, než by odpovídalo připočtení oficiálního počtu zemřelých k běžným číslům. Tady se hned vyrojily teorie, co za nárůst počtu zemřelých může. Někomu nestačilo, že křivka zjištěných případů nakažených se vzestupem a časem kryje s počty mrtvých. Někdo míní, že za tím je odložená lékařská péče, stres lidí vyděšených mluvením o koronaviru a nalomená psychika izolovaných u starších lidí. Jenomže pohled na čísla a jejich porovnání takové názory celkem jasně vyvrací.

iRozhlas.cz

Jan Kulvait, český vědec působící na univerzitě v Oxfordu, na svém facebooku sleduje a komentuje dění kolem koronaviru u nás. Dne 28. prosince píše:

Poznámka k častým dezinterpretacím dvou populárních statistik: V podstatě všechny mrtvé navíc (excess mortality) v ČR zabil covid. Přímo a kauzálně. Spekulace o jiných důvodech, proč mohli umřít, jsou většinou někde na škále mezi velmi nepravděpodobné po totální fantasmagorie.

Proč? Je pro to několik dosti přesvědčivých důvodů:

Velmi dobrá korelace excess mortality s prokázanými úmrtími na covid. Plausibilní alternativní příčiny úmrtí by musely mít tu vlastnost, že velmi přesně kopírují epidemii covid, s efektem v řádu týdne či dvou. To řadu vysvětlení vylučuje. Možnosti typu zanedbané prohlídky, odložená odkladná péče, neléčené jiné nemoci či zhoršení psychického stavu populace tuto vlastnost rozhodně nemají.

Jednoduchý příklad: Můžete si představit, co se stane, když třeba někdo nedorazil na ozařování při probíhající léčbě rakoviny zvýší se pravděpodobnost jeho smrti v řádu měsíců až let, nejdříve možná týdnů. Takové omezení péče v nějakém čase zvýší mortalitu v časově poměrně roztaženém intervalu přes mnoho měsíců, nebo alespoň mnoho týdnů.

Matematicky by se dalo říci, že nadbytečná mortalita způsobená podobnými příčinami je konvolucí koronavirové vlny a poměrně rozplizlé distribuce.

Nadbytečná mortalita, kterou jsme na vzestupu druhé vlny viděli, je konvolucí“ covid mortality a velmi úzkého peaku, v řádu týdne či dvou.  Tedy mechanismy, které mohou nadbytečné smrti vysvětlit, musí být pouze něco, co účinkuje v řádu plusminus týden podobně jako covid (resp. do tohoto okna se vejde velká většina účinku).

To naprostou většinu alternativ vylučuje nebo činí extrémně nepravděpodobným.

Na grafu jsou celková úmrtí navíc vs. covid úmrtí. Korelační koeficint: 0.97

Facebook J. Kulveita

Nadbytečná mortalita má zdá se mortalitní profil covidu i podle věkových kategorií. To v podstatě vylučuje řadu dalších hypotéz např. pokud by zvýšená mortalita byla daná zásadním omezením akutní péče, není jasné, proč by takové zvýšení bylo rizikové pro různé věkové skupiny různě, a podobně jako covid bylo mnohem rizikovější pro starší.

Jednoduchý příklad: Pokud by se vzhledem k přetížení nemocnic zhoršila péče a zvýšila úmrtnost obětí autonehod, týkalo by se to všech věkových skupin, neplatilo by, že se několikanásobně zvýšilo riziko smrti osmdesátníků (oproti běžnému riziku smrti osmdesátníků!) a nic se nestalo s mortalitou dvacetiletých.

Přirozený experiment, zda za úmrtí může přímo covid, nebo vše, co se děje okolo, poskytuje jarní vlna. Na jaře byla v ČR proticovidová opatření přísnější, podobně došlo k omezení péče, strachu nemocných chodit na prohlídky, a podobně. Žádná statisticky významná změna mortality na jaře nenastala.

Za mrtvé tedy skoro jistě nemůže ani stres, ani opatření, ani omezení péče.

Nejjednodušším vysvětlením rozdílu je, že jde prostě přímo o covid, pouze ty mrtvé nikdo netestoval.

(Celý příspěvek na FB ZDE.)

Jestli bude nějakému zarputilému stoupenci konspiračních teorií takové průzračné vysvětlení stačit, si samozřejmě nemůžeme být jistí. Když lidé věří nějakým bludům, mají k tomu i nějaký psychologický důvod, který jim nakonec velí spíše tvrdit, že všechna čísla jsou vymyšlená. S tím už se nedá mnoho dělat. Argumentovat můžeme jen lidem, kteří nevědí, nebo si nejsou jistí. To má aspoň ten smysl, aby se dezinformace nešířily bez zábran jako stepní požár.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]