Dezinformátoři brání Babiše a šíří lži, že za nákazu prý může Amerika

Andrej Babiš na tiskové konferenci (repro ČT)

Andrej Babiš na tiskové konferenci | FOTO: repro ČT

Komunisté, okamurovci a další aktéři páté kolony Ruska pomáhají Babišově vládě ustát diletantství, jehož se dopouští v boji s pandemií koronaviru COVID-19. Prvně jmenovaní tak činí přímo, zbytek prokremelské scény pak Babišovi slouží tím, že chyby jeho kabinetu svaluje na Evropskou unii, Německo a NATO. Vůbec nejdál v tom zašla platforma nedávno odhaleného dezinformátora Marka Pešla fabulací o tom, že šíření viru je cílené a v podstatě řízené ze Spojených států.

Babišova vláda tváří v tvář bezprecedentní hrozbě rychle narazila na limity svého autoritářského řízení a omezené schopnosti lidí, kteří se do svých funkcí kvalifikovali téměř výhradně jen poslušností. Po vyhlášení tvrdých a smysluplných omezení jako by vládě došel dech. Chybějící zdravotnický materiál, zejména testovací sady a ochranné pomůcky alespoň pro lékaře a lidi z dalších nepostradatelných profesí, neschopnost konzultovat zaváděná opatření s lékařskými spolky či vedením nemocnic, stejně jako lavírování nad dodatečnými laboratorními kapacitami, si svou daň teprve vyberou. Jak vysoká bude, epidemiologové při pozdějších analýzách nepochybně vyčíslí.

Babiš i v čase, kdy svým přístupem zadělává na zbytečné oběti na životech, nachází pomoc v manipulacích prokremelských stran i stejně zaměřených dezinformačních platforem. Snahy pojmenovat problém stíhají komunisté demagogickými vývody ve svém stranickém věstníku, který se sice naoko občas otře o ministra zdravotnictví, jedním dechem však hájí jeho náměstka Prymulu v čele krizového štábu. Ten je coby epidemiolog nepochybně odborně na výši, z pozice náměstka však nemá kompetence potřebné k řízení složek státu, jak by tomu bylo u ministra vnitra Jana Hamáčka – ten by ovšem nebyl v pozici Babišova podřízeného a premiér by na něj jen těžko svalil vinu za svá případná další fatální pochybení. Jmenováním Prymuly tedy Babiš sledoval především své mocenské zájmy, které jsou v podstatě totožné se zájmy komunistů.

Roman Prymula  (ČTK)

Není tedy náhoda, že komunistická poslankyně Miloslava Vostrá docela nevinný poukaz novináře Jindřicha Šídla na skutečnost, že dotyčný epidemiolog nemá bezpečnostní prověrku, zatracovala coby projev „neúcty k práci člověka“ a návaznou děkovačkou „lékařům, zdravotním sestrám, všem laborantům, policistům, hasičům, terénním pracovníkům sociální péče, vojákům, celníkům a všem, kdo se snaží pomoci“ se pokoušela vzbudit dojem, že i těmito obětavými lidmi barbar Šídlo pohrdá. Výzva ke slušnosti, s níž Vostrá svůj demagogický výstup zakončuje, je pak už jen úsměvným vyvrcholením celé její absurdní obhajoby Babišových pozic.

Ač je to těžko představitelné, Haló noviny jsou na poli manipulací a dezinformací ještě příkladem střídmého hráče. Dezinformační platforma První zprávy dává šíření koronaviru v Evropě do souvislosti s vojenským cvičením NATO s logistickým zázemím v Německu. Česká mutace ruské manipulativní platformy Sputnik se zase ostře pouští do moderátora České televize Václava Moravce za jeho kritický tweet o Adamu Vojtěchovi, jehož resort nezajistil fakultním nemocnicím potřebný materiál, jak mu velí povinnost. Sputnik se s odvoláním na anonymní hlasy „veřejnosti“ potažmo na výtky „řady uživatelů“ dožaduje výpovědi pro dotyčného moderátora. To by tak hrálo, obouvat se Kremlu do Babišova ministra, chtělo by se dodat.

Sputnik rovněž převzal status komunisty Zdeňka Ondráčka, v němž se tento bývalý příslušník pohotovostního pluku SNB pokouší Babišovu vinu za chybějící respirátory svalit na pražského primátora a jeho sebevědomý postoj k Číně. Přímo nedocenitelnou službu pak Babišovi prokazuje okamurovecký europoslanec Ivan David, který šíří hoax o tom, že Německo „zabavilo“ zdravotnický materiál pro Českou republiku. Tedy nikoli neschopnost Babišova ministra objednat respirátory, ale zlí němečtí celníci mohou za chybějící ochranné pomůcky. Podobně fabuloval i další okamurovec Bronislav Kalvoda. Rozebírá to server Manipulátoři.cz, který poukázal na to, že chybí jakákoliv informace o tom, na kterém hraničním přechodu se to mělo stát, o jakou logistickou společnost se mělo jednat a podobně. Ani bavorská policie, ani německá celní správa o žádném zadrženém kamionu neví a v době vzniku předmětného hoaxu byly německé hranice s Českem ještě otevřené, takže kamiony tudy volně projížděly.

Televize Prima informovala o těžkostech kamionu, jehož náklad podléhající mimořádným opatřením přepravce špatně proclil a nepožádal v rámci celního řízení o propuštění do celního režimu tranzitu Evropské unie. Prima mylně uvedla, že Středočeský kraj, kam materiál mířil, o dodávku přijde. Server Manipulátoři.cz však ověřil, že české úřady kamion následující noci vpustily i s nákladem do České republiky. „V tomto případě se tedy nejednalo o zadržení, natož zabavení, ale pozdržení do splnění všech zákonných náležitostí,“ uvádí věc na pravou míru.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Sputnik převzal status „realisty“ Petra Robejška a přilepil k němu odsudky nejmenovaných „uživatelů“ na adresu Evropské unie, čímž se na ni pokoušel shodit Babišovu vinu za absenci zdravotnického materiálu. Autor přitom v samém závěru příspěvku čtenářům naznačuje, že kritika vlády za selhání v boji s koronavirem je jen okrajový postoj jakýchsi zarputilců. „Našli se i kritici, kteří pranýřují vládu za informace o dostupnosti zdravotnických pomůcek, zejména pak za to, že v Česku celoplošně chybí roušky a respirátory,“ pokouší se ruský manipulativní web odklidit Babišovy kritiky do ústraní.

Na oficiálním mediálním serveru ruské armády, portálu TV Zvezda, se lidé mohli dočíst, že koronavirus je Američany vyvinutá biologická zbraň nebo nechtěný výsledek pokusů o vyvinutí takové zbraně, upozornil v rozhovoru pro server iRozhlas.cz datový analytik František Vrabel, který šíření dezinformací o koronaviru zmapoval.

Na stejnou strunu brnká i již v úvodu zmíněný dezinformační server Aeronet. „Pokud Američané stahují z Evropy své vojáky, tak to znamená, že musí na 100 % vědět, co vlastně uniklo z laboratoře, musí dokonale vědět, odkud Coronavirus pochází, jaký má původ a jakou hrozbu představuje,“ napovídá zřejmě Marek Pešl uživatelům, odkud vítr vane. „Američané nestahovali své vojáky ani při epidemii SARS, ani při MERS, ani při ptačích a prasečích chřipkách, ale stahují je před Coronavirem. To znamená jediné, že vědí, co uniklo z laboratoří a jaké je to svinstvo,“ dodává pro natvrdlé. „Mělo by vám i dojít, proč nejsou roušky. Roušky nejsou, protože elity je zavčas odklonily,“ dodává pisatel skrytý za zkratkou „VK“.

Česká společnost až na výjimky s pokorou přijala vládou vyhlášená tvrdá omezení. Další vývoj nicméně ukázal, že kromě vyhlašování restrikcí toho ona skupina lidí s očima upřenýma na Andreje Babiše mnoho dalšího nezmůže. Česko je svědkem ztráty času v rozbíhajícím se boji o život. Tým Babišových mediálních poradců nicméně při pohledu na práci ruských propagandistů může být v klidu. Je pro něj zdrojem jistoty, že na svůj vlastní boj není sám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]