Předseda vlády Andrej Babiš našel dalšího obětního beránka, kterému může dát za vinu svůj vlastní neúspěch s očkovací strategií. Poté, co loni obvinil české epidemiology a pak v září pro změnu zase WHO, o níž těsně před druhou vlnou řekl, že by měla mlčet, jde o další jeho způsob, jak se pofidérně vyrovnávat s vlastním neúspěchem.
Když jde do tuhého, nikdy nepřiznat vinu. To je strategie premiéra Andreje Babiše, který si našel další způsob, jak zařídit, aby to nevypadalo, že by za nedokonale připravenou očkovací strategii mohla jeho vláda. V rozhovoru pro deník Právo sdělil, že za snížené kapacity může výhradně Evropská unie.
„Komunikujeme s kraji,“ sdělil s tím, že na očkování je Česká republika připravena. Komunikaci si však nemohou příliš pochvalovat někteří opoziční hejtmani, kteří upozorňovali, že jim vláda mnoho podkladů stále nedodala, a začínají si tak strategii zařizovat po vlastní ose.
„Zatím se mi zdá, že vláda chce rozeslat vakcínu do krajů a říct: vy si to zařiďte. Ale mně je jedno, jak to kdo bude dělat. Já to budu v jižních Čechách dělat po svém a prostě se o to postaráme,“ uvedl v rozhovoru pro Respekt jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). V pondělí představil svou vlastní strategii, která promýšlí veškeré detaily, jež vláda nedodala. Chce jít cestou vysokokapacitních vakcinančních center.
K tomuto názoru se přidala i hejtmanka středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Ministerstvo zdravotnictví totiž zapomnělo přidat její region do rozpisu prvních očkovacích dávek, které jsou určeny zejména pro zdravotníky.
„Postupujeme stejně s hejtmany za STAN (kraj Středočeský, Karlovarský, Olomoucký a Liberecký, pozn. red.). (…) Nejvíce mi vadí, že nemáme informace včas. Jak bude vypada rezervační systém, jsme se dozvěděli z médií. To, že máme schůzku s panem ministrem, ale současně se chystá tisková konference, na níž se budou informace sdělovat veřejnosti, takže nevím, kde bude prostor, aby ministerstvo reagovalo na naše podněty. Není jednotná kampaň pro lidi, to už mělo být připraveno,“ sdělila na TV Nova Pecková.
Podle Babiše je evropská strategie nákupu vakcín brzdou pro členské státy. „Představte si, že by 27 států EU začalo teď nakupovat a předhánět se,“ řekl. Jak očkují ostatní země Evropy, jsme na FORUM 24 zjišťovali v tomto článku.
Spíše to působí, že by Česká republika při nynější vládní šikovnosti neměla bez Evropské unie vůbec nic.
Jeho slova připomínají další výmluvy, které mají pouze hodit vinu na někoho jiného. Tuto metodu zvolil v době epidemie několikrát – namátkou připomeneme například červencový výrok poté, co čísla nakažených začala náhle stoupat. „Všechna rozhodnutí dělali epidemiologové, dělali hygienici. Neudělala to vláda, vláda to schvalovala,“ přehodil Babiš odpovědnost na odborníky, i když předtím sliboval, že se za veškeré kroky v Česku sám politicky zaručuje.
Stejně tak Babiš útočil na Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), která se znepokojovala nad situací v České republice před nástupem druhé vlny, během níž do konce roku zemřelo přes 11 tisíc občanů. „Čtu, co teď vydala WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře,“ napsal tehdy premiér.
Konečně našel viníka
Na Babišovu nejnovější fabulaci již upozornili i někteří politici. „Nejlepší očkovací koordinátor konečně našel viníka. Gratulujeme!“ okomentoval rozhovor poslanec Petr Gazdík (STAN).
„Pořád tady někdo nadává na EU, že díky ní máme málo vakcín. Tak dvě důležité věci: EU nezakázala české vládě si obstarat vakcíny mimo její dodávky. ČR může nakupovat napřímo. Společný postup EU odsouhlasili ministři vlády ČR a premiér (ANO2011 a ČSSD + komunisté),“ napsal již v pondělí europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.
Teoreticky si totiž Česko skutečně může vakcíny nakupovat samo. V rámci dohody se každá členská země zavázala, že pouze nemůže vést paralelní individuální jednání se stejnými výrobci, aby nepodrývala společnou vyjednávací pozici EU.
Vzhledem k tomu, že portfolio Komise prozatím zahrnuje sedm společností (není vyloučeno, že se časem přidají další), existují teoreticky i jiné vakcíny, které by si země EU mohly koupit samostatně a na něž se jednání v Bruselu nevztahují.
Vláda nicméně ve své oficiální očkovací strategii uvedla, že momentálně nezvažuje rozšíření portfolia výrobců nad rámec již dojednaných – což jsou Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, CureVac, Johnson&Johnson, Sanofi Pasteur a Novavax.