Demonstraci za nezávislost české justice a proti výměně ministra spravedlnosti za Marii Benešovou pořadatelé svolali také v desítkách dalších měst, do pondělní akce se podle nich přihlásila stovka českých obcí.

Asi 200 lidí se účastnilo průvodu v Olomouci. Soše lva před budovou soudu nasadili papírovou korunu, čímž připomněli protest z konce roku 1989, kde soch korunovali studenti. Na Horním náměstí před radnici manifestace pokračovala protestním shromážděním. Tvořilo je asi 300 lidí. Skandovali např. „Nechceme Babiše, nechceme oligarchu, nechceme zloděje, nezávislá justice“.

„Právní stát stojí na třech pilířích moci – zákonodárné, výkonné a soudní. A všechny tyto tři pilíře musí být nezávislé a vzájemně se vyvažující. Pro právní stát je velmi důležitá existence skutečně nezávislé justice, nepodléhající tlakům ani jedné ze zbylých mocí. A my musíme dát najevo, že nezávislou justici podporujeme a budeme bojovat za její zachování. Naše přítomnost na náměstích možná nezabrání jmenovat Marii Benešovou, Zemanovu vyslankyni, ministryní spravedlnosti, ale podstatně ztíží její případné zásahy do justičního systému. Její jednání totiž je pod naší, veřejnou kontrolou. Musíme dávat najevo své názory a musíme vytrvat,“ shrnula podstatné jedna z řečnic, Dominika Kovaříková z regionální organizace TOP 09.

Ostravě demonstrovalo na 400 lidí. Průvod šel od krajského úřadu na Jantarovou ulici u obchodního centra Forum Nová Karolina, kde proběhl hodinový mítink. Účastníci průvodu podle zpravodaje deníku Právo skandovali např. heslo „Benešová Mařena, justice je zmařena”. Jeden z řečníků Zbyněk Fiedler poukázal na to, že se Zemanem, Babišem a jejich poskoky nastala zásadní mocenská změna a upozornil, že Zeman momentálně vyhrává. „Dosazuje si na ministerstvo spravedlnosti svou věrnou soudružku Benešovou,“ dodal. Dav v reakci na to volal „hanba“.

Českých Budějovicích se konalo protestní shromáždění na náměstí Přemysla Otakara II. I tam za nezávislost justice demonstrovaly ve špatném počasí stovky lidí.

V Hradci Králové se sešlo 500 lidí. Jejich průvod končil před budovou Krajského soudu, kde následovala závěrečná řeč.
V Liberci se sešlo 100 lidí.

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora