Za oběti neschopné vlády, napsal někdo na Staroměstské náměstí. Policie po viníkovi pátrá

archiv Policie ČR

Nápis na Staroměstském náměstí. | FOTO: archiv Policie ČR

Po pondělní akci iniciativy Milion chvilek pro demokracii, při které dobrovolníci nakreslili na dlažbu křídovým sprejem 25 tisíc křížů k připomínce jednoho roku od prvního zemřelého v souvislosti s koronavirem, někdo večer dostříkal nápis „Za oběti neschopné vlády“. Policie po vinících pátrá.

Zatímco původní akce iniciativy Milion chvilek pro demokracii nebyla protiprávní a hlavní město dokonce odložilo vymazání 25 tisíců křížů věnované každé z obětí, které zemřely v souvislosti s koronavirem, nový nápis již řešit bude.

Na rozdíl od původní akce, při níž byl použit křídový sprej, který smyje déšť, se autor protivládního nápisu podle nich dopustil protiprávního jednání. Kamery na náměstí zachytily tři osoby, které se měly činu dopustit.

Nápis „Za oběti neschopné vlády“ upozorňuje na vládní zmatek a laxní přístup k závažné epidemii v době podzimní a zimní vlny, kdy umíralo nejvíce lidí. Během první koronavirové vlny (22. 3.–31. 8. 2020) celkem zemřelo 427 osob za 163 dní. Od té doby, počínaje podzimní epidemickou vlnou, podlehlo podle statistik ministerstva zdravotnictví nemoci 24 628 lidí. Celkem jde tedy o 25 055 obětí.

Právě na tato tragická čísla reagovala akce Milionu chvilek. „Přesně před rokem, 22. 3. 2020, zemřel v České republice první člověk s covidem. Přišla první vlna zavírání a nařízení, ale také obrovská vlna solidarity v podobě šití roušek a dalších aktivit. Andrej Babiš v čele vlády se později chlubil, že jsme „best in covid“. Rok se s rokem sešel a jsme ve zvládání krize úplně nejhorší. Vláda hrubě zanedbala přípravy na další vlny koronaviru a sledovala vlastní zájmy. Za epidemii koronaviru nemůže. Ale nese odpovědnost za svůj totální amatérismus. Za to, že naprosto ignoruje všechna vědecká data a nabízenou pomoc,“ uvedla v pondělí iniciativa.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner