Za ohroženou učitelku se na internetu postavily bezmála dva tisíce lidí

Eric Drooker

Učitelka Petra Štěpánová z Brna se v posledním díle pořadu pořadu Máte slovo postavila proti komunismu a politice Vladimira Putina. Někteří z názorových oponentů jí to však vzápětí dali tvrdě pocítit. Štěpánová se stala terčem nadávek, slovník útoků i výhrůžek fyzickou likvidací a musela požádat o policejní ochranu (psali jsme zde).

Na podporu Štěpánové vznikla elektronická petice, v níž mimo jiné stojí: „My, níže podepsaní, podporujeme paní učitelku 1. st. ZŠ Petru Štěpánovou z Brna, která trpí za své názory vyslovené v pořadu České televize Máte slovo, vysílaném 25.února 2016, kterými se kriticky vyjádřila k prezidentu RF Vladimiru Putinovi, expanzivnímu chování Ruské federace a k politice Komunistické strany Čech a Moravy.
Od té doby je ostrakizována a denunciována názorovými oponenty. Žádáme Policii ČR, aby konala ve smyslu příslušných zákonů a začala trestně stíhat ty osoby, jejichž projevy nenávisti nabádají nebo přímo vyhrožují násilím a smrtí.“

Petice, kterou už podepsaly bezmála dvě tisícovky lidí, se ve svém závěru obrací k odkazu Václava Havla a připomíná, že takové praktiky nemají v demokratické společnosti co dělat.

Její iniciátor, Roman Porteš, pro Svobodné fórum řekl: „Paní učitelka neřekla nic, co by nebyla pravda. Ti, kteří tvrdí, že nezná dějiny, se hluboce mýlí. Evropu skutečně osvobodila, tedy přinesla svobodu, výlučně armáda USA se svými spojenci. Sovětský svaz měl jistě velikou zásluhu na porážce hitlerovského Německa, nepřinesl však na území, kam dokráčela Rudá armáda, svobodu. Petici na podporu Petry Štěpánové jsem se ale rozhodl nastartovat z jiného důvodu, než abych kázal pravdu či „přepisoval dějiny“, jak tvrdí oponenti. Jejím vzkazem je fakt, že po odvysílání pořadu Máte slovo v ČT došlo ze strany jisté části veřejnosti k verbálnímu násilí, jež dokonce vyzývalo k učitelčině fyzické likvidaci, a to je, jak jistě každý ví, nepřípustné a odsouzeníhodné.“

Celé znění petice s názvem „Podpora paní učitelky Petry Štěpánové“ najdete zde.