Za opravu vany po mně chtěli souhlas s darem pro Ukrajinu, tvrdí Okamura. Firma to vidí úplně jinak

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura  (ČTK)

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura | FOTO: ČTK

Předseda hnutí SPD a poslanec Tomio Okamura před pár dny na sociálních sítích zveřejnil prohlášení, ve kterém tvrdí, že provedení záruční opravy jím zakoupené vany firma podmiňovala jeho souhlasem s tím, že částku po platbě převede na konta pro pomoc Ukrajině. Ukázalo se však, že pravda je poněkud jinde. Podle jednatele firmy navíc nešlo o záruční opravu, nýbrž o vyčištění a technickou údržbu. A ještě se údajně ani nejedná o vanu, ale o luxusní vířivku.

Okamurův rozhořčený komentář o údajně záruční opravě údajné vany má na facebooku i na twitteru tisíce zhlédnutí a tisíce sdílení. Jak se ale ukázalo, je manipulativní, zavádějící, a v mnoha tvrzeních dokonce lživý.

()

„POZOR! Chci se s vámi podělit o osobní zkušenost s podle mého názoru velmi neseriózní firmou, která provozuje řadu e-shopů a prodejen, abyste také tzv. nenalítli. Na podzim roku 2020 jsem si u firmy NO TRADING s.r.o. koupil vanu a minulý týden jsem si chtěl objednat záruční opravu. Majitel firmy Ondřej Nosák, ale podmiňuje záruční opravu (která má být zdarma) aniž vanu viděl tím, že mám zaplatit PŘEDEM nepochopitelnou a přemrštěnou částku 18.000 Kč plus DPH a zároveň MUSÍM souhlasit s tím, že tyto peníze poté věnuje – 8.000 Kč na konto Člověka v tísni Ukrajina a 10.000 Kč na sbírku ukrajinského velvyslanectví,“ napsal Okamura 29. června na sociální síti.

Z korespondence s majitelem firmy vyplývá, že tato firma zřejmě dělá naschvály těm, kteří mají jiné politické názory, než má majitel, na situaci kolem Ukrajiny, covidu a Afghánistánu – tato tři témata majitel přímo v korespondenci zmiňuje s tím, že kdo má odlišné názory, je pro majitele firmy „vyvrhelem nejvyššího stupně“. „Rozhodl jsem se proto celou záležitost takto zveřejnit, jelikož se to může podle mého názoru stát každému z vás, že si u této firmy cokoli zakoupíte a pak si bude firma servis podmiňovat vaším souhlasem s výše uvedenými či jinými politickými podmínkami, které nemají žádnou oporu v českém právním řádu. Navíc, nikdo ani neví, koho majitel volí a komu z voličů jiných stran než té, kterou preferuje majitel firmy, bude dělat problémy. SDÍLEJTE, ať je o tomto informováno co nejvíce lidí a ochráníme je před případnými problémy,“ pokračoval šéf hnutí SPD. Ke svému příspěvku připojil odkazy na webové stránky společnosti, adresu sídla i e-mailovou adresu společníka a jednatele firmy.

Tím je Ondřej Nosák, který druhý den, tedy 30. června, na Okamurovo nařčení reagoval. Podle svých slov tak učinil po poradě s právníkem. Deníku FORUM 24 řekl, že jde o obranu před lživými výroky poslance Tomia Okamury a v případě potřeby je ochoten kdykoli poskytnout jakékoli doplňující informace. K jednotlivým Okamurovým nařčením se vyjádřil zvlášť.

Vana, která nebyla vanou

Okamura ve svém příspěvku tvrdí, že na podzim roku 2020 jsem si u firmy NO TRADING s.r.o. koupil vanu. „Je pravdou, že pan poslanec na podzim roku 2020 zakoupil luxusní kulatou vířivku, která byla instalována na terasu jeho nově stavěného domu v Praze 6. Tuto vířivku mu však dodal generální dodavatel stavby (…). Pan poslanec je tedy v obchodním vztahu s nejmenovanou stavební společností, jejímž subdodavatelem jsme byli my, tedy DůmVířivek.cz – NO TRADING s.r.o. S panem poslancem jsme nikdy ve styku nebyli. (…) O skutečnosti, že se jedná o zmíněný dům (…), jsme se dozvěděli až v momentě, kdy byl model vířivky naším zákazníkem (stavební společností) vybrán a objednán. Poté nám teprve byla sdělena adresa, poslány plány umístění vířivky. (…) Tedy poslanec Tomio Okamura si od společnosti NO TRADING s.r.o nikdy žádnou vanu ani vířivku nezakoupil,“ vysvětluje jednatel firmy.

Záruční oprava

Společnost zpochybnila i Okamurova slova o záruční opravě. „2. 6. 2022 jsme byli kontaktováni asistentkou poslance paní Kadlčkovou, jestli nám může předat k telefonu Tomia Okamuru, že by měl zájem o naši službu servisu ve smyslu umytí a vyčištění vířivky. S Tomiem Okamurou jsem já, Ondřej Nosák, mluvil osobně. Pan poslanec říkal, že by si přál něco jako ,garanční servis vířivky‘, že ji tam mají již téměř dva roky, jsou s vířivkou náramně spokojeni, používá ji několikrát týdně, ale voda je již kalná, nevoní, pění, apod., jestli bychom mohli přijet a vířivku vyčistit. (…) Tedy poslanec Tomio Okamura nikdy žádnou reklamaci ani záruční opravu nepožadoval ani neobjednával. Zároveň by ji ani z hlediska obchodních vztahů nemohl řešit s námi,“ tvrdí společnost.

Žádost o souhlas s penězi pro Ukrajinu

„Majitel firmy Ondřej Nosák, ale podmiňuje záruční opravu (která má být zdarma) aniž vanu viděl tím, že mám zaplatit PŘEDEM nepochopitelnou a přemrštěnou částku 18.000 Kč plus DPH a zároveň MUSÍM souhlasit s tím, že tyto peníze poté věnuje – 8.000 Kč na konto Člověka v tísni Ukrajina a 10.000 Kč na sbírku ukrajinského velvyslanectví,“ napsal Okamura.

„Dne 20. 6. jsem asistentce Kadlčkové napsal (…) termíny návštěvy, navrhovaný rozsah a průběh prací, spotřebovaný materiál, cenu za tyto naše služby a na konci platební podmínky. V této SMS zprávě jsem i informativně zmínil, jak s tržbou za tyto služby společnost NO TRADING s.r.o. naloží.  Toto byla však jen informativní zpráva, nikdy nikdo nepožadoval souhlas poslance Tomia Okamury s tím, jak společnost NO TRADING s.r.o. naloží se svými finančními prostředky,“ nesouhlasí firma s tvrzením šéfa SPD.

V doslovném přepisu SMS zprávy poslané 20. června letošního roku Okamurově asistentce Kadlčkové se můžeme dočíst: „Cena servisu včetně materiálu (čisticí chemie, filtr) je 18 000,– bez DPH. Z této částky bez DPH bude posláno 8000,– na konto Člověka v tísni ,Ukrajina‘ a 10 000,– na sbírku ukrajinského velvyslanectví na přímou podporu ukrajinské armády.“

Podle jednatele společnosti tak nikdo ničím nepodmiňoval záruční opravu. „Záruční oprava se nikdy neřešila – vířivka stále funguje, pan poslanec ji stále aktivně používá a dle jeho slov je s ní velmi spokojen. Zároveň jsme nikdy nepožadovali souhlas poslance Tomia Okamury s nakládáním s našimi firemními prostředky,“ vysvětluje Nosák.

Naschvály

Podle Okamury je z korespondence s jednatelem zřejmé, že firma dělá naschvály lidem, kteří mají jiné politické názory než on na situaci kolem Ukrajiny nebo onemocnění covid-19. „Firma NO TRADING s.r.o. ani její jednatel se nikdy nedopustila naschválů vůči jinak politicky orientovaným jedincům či subjektům a ani neví, jak a proč by se nějakých naschválů měla dopouštět,“ odmítá nařčení Nosák.

„Je ale pravda, že jako soukromá osoba Ondřej Nosák mám diametrálně odlišný postoj od veřejně prezentovaných postojů poslance Tomia Okamury a jeho přívrženců. (…) Ten, kdo dokáže přihlížet vraždění, mučení, znásilňování nejen dospělých žen a mužů, ale i dětí a kojenců, cílenému ničení suverénní země a navrhuje napadené zemi, že se má s agresorem mírově dohodnout, je dle mého názoru v této zemi (…) opravdu ,vyvrhelem nejvyššího stupně‘. Potvrzuji, že tento výraz v mé komunikaci s paní Kadlčkovou opravdu padl,“ dodal závěrem jednatel firmy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]