Rehabilitační středisko, jímž prošlo přes tisíc vojáků z první linie. Návěs kamionu proměněný v mobilní prádelnu a umývárny i se saunou. I vojáci se musí občas umýt, usměje se český dobrovolník Vasyl Kapustej. Pomoc pro bojové jednotky organizuje a vozí na Ukrajinu od začátku války. Za tu dobu se z jeho projektu stala respektovaná značka. Teď organizuje další akci pro spřátelenou brigádu.
Ukrajinská armáda zajišťuje pro vedení války jen to nejnutnější, na řadu dalších důležitých potřeb vojáků ale uprostřed válečné vřavy nemá prostředky ani kapacitu. Vše navíc často komplikují složité byrokratické procesy. Právě proto se mnohé jednotky do jisté míry opírají o pomoc dobrovolníků, ať už jde o výrobu a dodávky dronů, automobilů, náhradních dílů, prvků výstroje a řadu dalších potřeb, jež jsou v podmínkách válečného konfliktu často jednorázovým spotřebním zbožím.
Dobrovolníci působí jak uvnitř Ukrajiny, tak v zahraničí. Jedním z nich je také český vysokoškolák s ukrajinskými kořeny Vasyl Kapustej, který od začátku plnohodnotného válečného konfliktu podporuje především vojáky z lvovské 24. mechanizované brigády, bojující na doněcké frontě, a také 128. zakarpatskou brigádu, která hájí linie na záporožském úseku. Jak řekl deníku Forum 24, za dosud největší úspěch považuje vytvoření rehabilitačního centra pro vojáky 24. brigády.
„Jeho provoz byl zahájen 1. ledna minulého roku a funguje dodnes. Voják má možnost strávit v něm vždy tři dny mimo zákop. Může se umýt, najíst se, vyprat si, odpočinout si od hrůz války, trochu se uklidnit (k dispozici jsou i služby psychologa) a dát se vnitřně do pořádku,“ popisuje Kapustej s tím, že mnoho ukrajinských vojáků na frontě trpí posttraumatickým stresem a takto mají možnost získat zase pevnější půdu pod nohama. „Za první rok, co je centrum v provozu, jím prošlo 1040 lidí, to je zhruba každý sedmý voják brigády. Našeho úsilí si všiml i ukrajinský generální štáb a kvitoval ho s nadšením,“ říká Kapustej s tím, že poměr cena-výkon je v tomto případě neuvěřitelný. „Vyjde to na tisícovku a ti lidé se pak vrací na frontu jako vyměnění, odpočatí a zase odhodlaní,“ dodává.
Další velký projekt, který realizoval a jehož pokračování probíhá, jsou přestavby kamionových návěsů v pojízdné umývárny, prádelny a sauny. „Jde o náš soběstačný pojízdný lazebně-prádelný (hygienický) komplex (zkráceně LPK) na bázi kamionu. Ten první už slouží u 24. brigády přímo na frontě. Tenhle druhý pak stavíme pro 128. zakarpatskou brigádu, a měly by tedy být postupně k dispozici až pro 20 tisíc lidí,“ říká Kapustej.
Návěs se upravuje přímo na Ukrajině s pomocí dalších dobrovolníků, kteří pracují zdarma, takže jeho proměna probíhá de facto za cenu návěsu a materiálu. Uvnitř se nachází prádelna s automatickými pračkami, sušičkou a pracími prostředky, sprchy, aby se vojáci z frontové linie měli kde umýt, a dokonce se našlo místo i pro saunu.
VIDEO: Vasyl Kapustej / se souhlasem
Na Ukrajinu ale Kapustej a jeho tým vozí i tuny veškeré další pomoci, o kterou si brigády, s nimiž spolupracuje, řeknou, od detektoru kovů až po sanitku. „Máme tam totiž stále mnoho příbuzných, kteří nyní v tuto chvíli nasazují své životy. Jsou mezi nimi i naši přátelé. My jim v tom můžeme pomoci alespoň takto materiálně a dostat k nim pomoc, kterou potřebují,“ píše na stránkách sbírky, do které Češi poslali již přes 10 milionů korun. Podpořit úsilí dobrovolníků a pomoci ukrajinským obráncům můžete ZDE.