Za pokus podpálit náborovou kancelář armády dostal Rus osm let vězení. Nebyl ale první

Ruská armáda, Ilustrační foto (AdobeStock)

Ruská armáda, Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Vojenský soud 2. západního okruhu odsoudil Denise Popova k trestu osmi let vězení za pokus o teroristický útok a veřejné vyzývání k extremistické činnosti. Loni v červenci se měl pokusit podpálit registrační a náborovou kancelář armády ve městě Uglič v Jaroslavské oblasti.

U soudu Denis Popov, „stoupenec radikálních nacistických názorů“, jak napsala správa okresu Ugliš, svého činu litoval a plně přiznal vinu. První tři roky vězení stráví ve věznici, zbylých pět let pak v kolonii s přísným režimem. Navíc mu soud zakázal na dva roky spravovat jakékoliv webové stránky či elektronické, informační nebo telekomunikační sítě.

()

Popova zadrželi v červenci 2022 s několika lahvemi Molotovova koktejlu poblíž náborové a registrační stanice v Ugliči, kde žil. Po zatčení sdělil agentům tajné policie, že postupoval podle pokynů ukrajinských speciálních služeb. K činu jej měli údajně vyzývat vojáci, s nimiž se kontaktoval na internetu.

Kromě pokusu o žhářský teroristický čin byl Popov stíhán i pro své příspěvky na sociálních sítích, v nichž podle soudu „vyzýval ke spáchání zločinů proti ruské armádě“, a také „vyjadřoval úmysly spáchat teroristické útoky ve vojenských registračních a odvodových úřadech a sabotáž na železnici“.

Popov není prvním, kdo byl odsouzen za podobné delikty. Již v lednu byl odsouzen Vladislav Borisenko za útok na náborovou kancelář v Nižněvartovsku. V květnu 2022 totiž vhodil zápalnou láhev oknem do náborové kanceláře. Při útoku nebyl nikdo zraněn a oheň se rozšířil jen na ploše asi metru čtverečního. I tak byl Borisenko odsouzen k dvanácti letům vězení.

Ruské úřady však do současné doby evidují na osm desítek podobných útoků či pokusů o útoky. Kvůli rostoucímu počtu případů začaly od loňského podzimu ruské soudy tyto pokusy kvalifikovat nejen jako žhářství, ale posuzují je jako závažnější činy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články