Za pondělí přibylo 8586 nakažených, nejméně ve všední den od 4. listopadu

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Za pondělí přibylo v Česku 8586 případů covidu-19. Je to nejméně za pracovní den od 4. listopadu a o 3300 méně než minulý týden. Za posledních sedm dní ubylo i hospitalizovaných. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví

Ještě minulé pondělí leželo v nemocnicích 6300 pacientů s koronavirem, po tomto víkendu klesl počet hospitalizovaných na 4801. Ve vážném stavu je 840 z nich.

()

Stále klesá i takzvané incidenční číslo. Za poslední týden připadá na 100 tisíc obyvatel 608 případů covidu-19. Nejvyšší stále zůstává na Vysočině, kde za sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 763 nakažených. Nejlepší je situace v Karlovarském kraji, kde je týdenní incidence 342.

Pozvolna se snižuje také pozitivita provedených testů, která je klíčovým ukazatelem pro vývoj epidemie. U lidí s příznaky se týdenní průměr pozitivních testů pohybuje okolo 25 procent, ještě před týdnem se přitom nákaza prokázala u každého třetího. V případě testů u osob po rizikovém kontaktu je pozitivita méně než 12 procent.

Covidem-19 se od začátku epidemie v Česku nakazilo více než 2,4 milionů lidí, 35 401 pak nemoci podlehlo. Ochranou před těžkým průběhem, hospitalizací i úmrtím je očkování. Od loňského prosince zdravotníci už podali téměř 15 milionů dávek vakcíny, kompletní očkování má přes 6,6 milionu lidí.

Obavy však panují z šíření nové varianty omikron, ta může být nakažlivější než doposud dominantní delta.  Nový kabinet Petra Fialy (ODS) se i přesto rozhodl neprodloužit nouzový stav, který vyhlásila ještě vláda Andreje Babiše (ANO).

„Situaci sledujeme, a pokud se bude situace zhoršovat, je vláda připravena se k debatě o nouzovém stavu vrátit,“ prohlásil premiér Fiala po pátečním jednání kabinetu. „Samozřejmě pokud se bude vyvíjet situace s omikronem nebo jiná situace negativně, vláda bude velmi rychle, velmi důsledně reagovat v souladu s doporučeními odborníků,“ doplnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]