Za práci pro Česko nás zabijí, popsal zoufalý tlumočník. Na pomoc prý nemá nárok

Hlavní město Afghánistanu Kábul. Ilustrační foto (AdobeStock)

Hlavní město Afghánistanu Kábul. Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Jestli nás tu necháte, Tálibán nás zabije, popsal pro televizi CNN Prima News jeden z afghánských tlumočníků, který s českou armádou spolupracoval přibližně devět let. Proč se o něj naše úřady nepostaraly, netuší. Čtyřiatřicetiletý otec tří dětí se nyní se svou rodinou skrývá v ulicích hlavního města Kábulu.

„Nikdo mě nevyzvedl, abych mohl odjet na letiště. Jsem v tíživé situaci, schovávám se s rodinou v ulicích Kábulu. Lidé mě tu znají a vědí, že jsem pro Česko pracoval devět let. Nevím, proč se o nás česká vláda nepostarala. Jestli nás tu necháte, Tálibán nás zabije, protože jsme s vámi dost spolupracovali,“ prozradil podle televize tlumočník.

Později se měl od českých úřadů dozvědět, že na seznamu pro evakuaci není. „Teď jsem s nimi mluvil, zvedl to nějaký úředník a řekl mi, že moje jméno není na seznamu a že se ozve zpátky. Pak mi volali z českého velvyslanectví. Ptali se mě na jméno a kolik nás chce odjet. Uvedl jsem jim všechny podrobnosti a oni mi řekli, že moje jméno není na seznamu a že nemám nárok na tento program,“ pokračuje zoufalý muž.

Tálibán už prý hlídá jeho dům, a pokud se něco stane jemu nebo rodině, chce si stěžovat u OSN. Má totiž dokumentaci, že v afghánské provincii Logar spolupracoval. To však podle tlumočníka české úřady nezajímá. „Prostě vybraly jen pár překladatelů, které vezmou s sebou domů,“ popsal zkušenost s českými úřady.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

„Prosím, pomozte nám, znovu vás žádám, abyste nám pomohli. Nenechávejte nás tady. Veškerý úspěch českého týmu byl i díky překladatelům. Dlouho jsme s vojáky spolupracovali a přátelili se. Teď potřebujeme pomoc,“ prosí.

O pomoc žádá společně s manželkou, třemi dětmi, dvěma bratry, dvěma sestrami a otcem. „S rodinou se bojíme o naše životy, pro Tálibán jsme terčem číslo jedna. Obracím se proto na všechny Čechy i česká média, jinak nás s rodinou zabijí,“ vzkázal televizi v telefonátu ze skrytého místa s tím, že se kvůli časté střelbě a strachu o svůj život nemohou přiblížit k letišti v Kábulu.

„Opravdu nevím, co dělat. Jsme ztraceni. Opravdu jsme žádali o pomoc. Českou vládu, ambasádu,“ uzavřel muž.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články