Za problém s čerpáním peněz z EU může celá vláda, říká Fiala

Eric Drooker

Odpovědnost za průtahy kolem možnosti čerpání dotací z Evropské unie nese podle předsedy ODS celá Sobotkova vláda. Fiala tvrdí, že současný kabinet nedokáže dotáhnout do konce nastavené systémy, které fungovaly za předešlé vlády. Audit ministerstva financí, kvůli kterému je čerpání pozastaveno, je problémem, který podle opozičního lídra vůbec nemusel nastat.

Petr Fiala se do kritiky premiéra Sobotky pustil v nedělních Otázkách Václava Moravce, kde upozornil, že současná vyhrocená situace nevrhá na ČR dobré světlo před Evropskou unií. „Zpochybňujeme svoji pozici před Bruselem. Zapomeňme na resortismus, to občana nezajímá,“ říká Fiala, podle kterého nejde jen o problém Ministerstva financí a Ministerstva pro místní rozvoj. „Za to, že vše bude v fungovat, odpovídá vláda a premiér, který si tam musí udělat pořádek,“ myslí si předseda ODS.

S jeho názorem ovšem nesouhlasí premiér Bohuslav Sobotka. „Dohnala nás minulost v tu nejméně vhodnou chvíli. Ten auditem kritizovaný systém byl pořizován za Nečasovy vlády,“ tvrdí s odkazem na to, že současná ministryně Šlechtová neměla na starost výběrové řízení na poskytovatele systému. „Máme problém, ministři se obviňují navzájem a premiér řekne, že za to může Nečasova vláda,“ reagoval překvapeně Fiala. „My jsme v minulosti udělali vše, aby to fungovalo. Ale Sobotkova vláda nedokáže nic dovést do konce,“ tvrdí.

Sobotka chce, aby se teď ukázali ministři za ANO

Premiér si však myslí, že problém není tak velký, jak se prezentovalo v médiích. „Mám domluveno, že Evropská komise schválí čtyři z těch navrhovaných operačních projektů. Bude do nich investována půlka ze všech dotací, které máme od EU dostat,“ uklidňuje Sobotka. Je prý však nutné, aby celou situaci kolem auditu co nejdříve vyřešili ministři z ANO Šlechtová a Babiš. „Nechci se stavět za jedno ministerstvo. Ministryně Šlechtová garantovala, že informační systém je připraven a teď přišel ten audit. Teď je potřeba, aby svůj díl práce odvedlo Ministerstvo financí a Ministerstvo pro místní rozvoj,“ říká Sobotka. Na Twitteru dokonce své kolegy z vlády vyzval k rychlému řešení. „Ministři z ANO, prosím MAKEJTE! Ať se kvůli vašim dohadům o audit nezbrzdí čerpání evropských fondů. Ve středu je to nutno dořešit na vládě,“ napsal premiér na sociální síť.

Babiš je zase na dovolené

V souvislosti s řešením čerpání dotací z evropských fondů Fiala připomněl, že ministr Babiš v poslední době nefunguje tak, jak by ve své funkci měl. „Pan ministr Babiš je pořád někde na dovolené. Nejdřív byl na horách a teď cestuje po Spojených státech a ukazuje, co si koupil na 5. avenue,“ zmínil předseda ODS. „Proto bych se rád pana premiéra zeptal, jak je to s Babišovou dovolenou. Kolik jí vlastně má?“ zeptal se ve studiu diskusního pořadu premiéra. „Ústavní činitel žádnou dovolenou nemá. Jak jsem byl informován, pan ministr je na jednání Mezinárodního měnového fondu,“ vysvětlil svému oponentovi Sobotka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner