Za propašování a sledování seriálu je v KLDR trest smrti a lágry

Návštěvníci se klaní severokorejským vůdcům Kim Ir-senovi a Kim Čong-ilovi na kopci Mansudae (Mansu) v severokorejském Pchjongjangu. (commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/Bjørn Christian Tørrissen)

Návštěvníci se klaní severokorejským vůdcům Kim Ir-senovi a Kim Čong-ilovi na kopci Mansudae (Mansu) v severokorejském Pchjongjangu. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/Bjørn Christian Tørrissen

Severní Korea odsoudila k trestu smrti muže, který pašoval a prodával kopie seriálu Squid Game od společnosti Netflix. Úřady přistihly sedm středoškoláků při jeho sledování a následovaly tvrdé tresty.

Jak píše server Radio Free Asia (RFA), pašerák údajně přivezl kopii seriálu Squid Game (Hra na oliheň) do Severní Koreje z Číny a prodával na USB flash discích. Zdroje uvedly, že jeho trest bude vykonán zastřelením.

„Student, který disk koupil, dostal doživotní trest, šest dalších, kteří seriál sledovali, bylo odsouzeno k pěti letům nucených prací a učitelé a správci škol byli propuštěni a hrozí jim vypovězení na práci do vzdálených dolů.“

„RFA minulý týden informovalo, že kopie násilného dramatu se do této odlehlé země dostaly i přes veškerou snahu úřadů zabránit vstupu zahraničních médií. Začaly se šířit mezi lidmi na flash discích a SD kartách. Zdroje v této zprávě uvedly, že dystopický svět seriálu – v němž se lidé na okraji společnosti utkávají v tradičních dětských hrách o obrovské finanční odměny a poražení hráči jsou usmrcováni – rezonuje u Severokorejců v rizikových povoláních a nejistých pozicích.“

„Všechno to začalo minulý týden, kdy si jeden středoškolák tajně koupil USB flash disk s jihokorejským dramatem Hra na oliheň a sledoval ho s jedním ze svých nejlepších kamarádů ve třídě,“ řekl v pondělí korejské službě RFA zdroj z orgánů činných v trestním řízení v provincii Severní Hamgjong.

Kamarád to řekl několika dalším studentům, které to zaujalo, a flash disk sdíleli. Chytili je cenzoři, kteří dostali tip. Zatčení sedmi studentů je prvním případem, kdy vláda uplatňuje nově přijatý zákon o „eliminaci reakčního myšlení a kultury“, který se týká nezletilých. Za sledování, přechovávání nebo šíření médií z kapitalistických zemí, zejména z Jižní Koreje a USA, hrozí podle tohoto zákona, vyhlášeného v loňském roce, až trest smrti.

„Obyvatelé jsou zachváceni úzkostí, protože těch sedm lidí bude nemilosrdně vyslýcháno, dokud úřady nezjistí, jak se seriál dostal dovnitř, když byly hranice uzavřeny kvůli pandemii koronaviru,“ uvedl zdroj RFA. „Znamená to, že brzy zavane krvavý vítr vyšetřování a trestů.“ Vyšetřování nakonec odhalí řetězec distribuce, protože každá další vyšetřovaná osoba bude donucena říci, odkud kopii získala a s kým dalším se o ni podělila. K odpovědnosti budou nejspíš pohnány i další osoby, které s incidentem nemají žádnou spojitost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]