Za prosazování sňatků párů stejného pohlaví se poslankyně ANO nevešla na kandidátku. Pomůže jí útok na Feriho?

Poslankyně Barbora Kořanová (ANO)  (ČTK)

Poslankyně Barbora Kořanová (ANO) | FOTO: ČTK

Přestože se Andrej Babiš prezentuje jako zastánce manželství homosexuálů, v jeho hnutí nemá zřejmě toto téma dostatečnou podporu. Poslankyně Barbora Kořanová je totiž přesvědčena, že právě její postoj k diskutované otázce zapříčinil, že není na kandidátce pro sněmovní volby.  

Svůj názor sdělila zákonodárkyně, která dnes bude hlavní tváří projednávání zpřísnění trestů za sexuální útoky, Deníku N. V rozhovoru pro něj zároveň vyjádřila víru v to, že by se ještě mohla situace změnit.

Není divu, Kořanová je totiž jednou z nejhlasitějších advokátek Babišova střetu zájmů, což potvrzuje i nyní. Je to kauza, kterou političtí oponenti vytahují před volbami, a myslím, že celá společnost z toho už musí být otrávená. Pro mě to vůbec nic neznamená, řekla ke kauze Čapí hnízdo poslankyně ANO. 

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Právě tou však v dalším volebním období být nemusí. V Plzeňském kraji se totiž na kandidátku nevešla. Prý málo pracuje pro kraj a navíc se zastává stejnopohlavních párů. Kolegové z předsednictva mi řekli, že jedním z důvodů bylo nehájení zájmů ANO, co se týče homosexuálních sňatků. Namítala jsem jim, že to není pravda, protože to podporoval i pan premiér, ale respektuji to. Beru to ale pouze jako zástupný argument, myslí si Kořanová.

Co však rozhodne krajská buňka, nemusí být definitivní. Poslední slovo má totiž vždy majitel hnutí Andrej Babiš. Právě on se Kořanové s největší pravděpodobností zastane a znovu ji nechá na kandidátku dopsat. Velkou roli v tom může sehrát i středeční jednání ve sněmovně.

Kořanová je totiž iniciátorkou jednání o definici znásilnění a trestech za sexuální útoky. Jak poslankyně vládního hnutí nezastírá, důvodem je kauza Dominika Feriho, který měl několik dívek podle jejich slov obtěžovat.

Jestli se Kořanové podaří dostatečně zaútočit nejen na Feriho, ale především na koalici SPOLU, jíž byl součástí, bude určitě Babišem odměněna. Každé oslabení opozice totiž premiér, jehož hnutí se propadá v předvolebních průzkumech, kvituje. 

Situace kolem poslankyně ovšem dokazuje, že v ANO začíná čím dál častěji docházet k názorovým střetům. Dříve harmonicky působící hnutí, v němž neexistoval jiný pohled na problémy, než byl ten Babišův, je nyní rozhádaným politickým subjektem.

Někteří členové ANO totiž nevědí, co si premiér skutečně myslí a co je pouze populistická rétorika, která má sloužit k oblouznění potenciálních voličů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články