Další video ukazuje kulhajícího Putina. Objevila se nová teorie o jeho nemoci

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu (Profimedia)

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu | FOTO: Profimedia

Spekulace o zdraví Vladimira Putina se objevují průběžně od doby, kdy začala válka na Ukrajině. Zatímco někteří odborníci jsou přesvědčeni o tom, že ruský prezident trpí rakovinou či Parkinsonovou chorobou, jiní si myslí, že je Putin zdravotně v pořádku. Nyní se však znovu objevila zpráva, že je zdraví ruského vůdce nalomené.

Důkazem o Putinově indispozici má být video, publikované na sociálních sítích, z vojenského cvičení, které se odehrálo 7. září na Dálném východě. Na něm hlava státu prochází místností a zdá se, že kulhá. Lehký problém má i při scházení schodů k židli, z níž posléze sleduje cvičení.

Tyto záběry, společně s těmi, na nichž Putinovi při projevu k ruské mládeži jasně škubou nohy, se tak staly důvodem k dalším spekulacím o jeho zdraví. Opět se zmiňují akce, na nichž působil prezident opuchle, což se připisovalo léčbě steroidy. Znovu tak některá média píší o vážných nemocích, kterými může Putin trpět.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Objevila se ovšem i jiná vysvětlení, která je třeba brát v potaz. Již v roce 20015 totiž The Guardian informoval o studii časopisu British Medical Journal, která se Putinovou zvláštní chůzí zabývala. Především si všímala “strnulosti” pravé paže ruského prezidenta, ale hodnotila i lehké kulhání, které bývá zřetelné.

Podle studie Putin vykazuje „zřetelně snížený pravostranný švih paží“, což pravděpodobně souvisí s výcvikem ve zbrani, který absolvoval v době, kdy byl členem sovětské KGB. „Podle příručky byli agenti KGB instruováni, aby drželi zbraň v pravé ruce blízko hrudi a pohybovali se vpřed jednou stranou, obvykle levou, což pravděpodobně umožňovalo subjektům co nejrychleji tasit zbraň, když se střetnou s nepřítelem,“ napsali evropští výzkumníci. Ti také označili tento jev jako „chůzi pistolníka“.

V červenci navíc ředitel CIA William Burns uvedl, že pro teorie o Putinově nemoci neexistují žádné důkazy, a prohlásil, že ruský prezident se ve skutečnosti zdá být “až příliš zdravý”.

Na videu je tak zřejmě nejzajímavější způsob “nekomunikace” Vladimira Putina s ministrem obrany Sergejem Šojguem a náčelníkem ruského generálního štábu Valerijem Gerasimovem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články