Vývoj ruské zázračné zbraně, která si měla získat respekt Západu před ruskou vojenskou silou, poznamenal tragický incident.

Ruská agentura pro jadernou energii (Rosatom) uvedla, že exploze, která způsobila prudký nárůst hladiny záření v oblasti Archangelska, byla způsobena nehodou při zkoušce „izotopového zdroje energie pro raketový motor na kapalné palivo“. V prohlášení zveřejněném v pátek Rosatom uvedl, že pět z jeho zaměstnanců zemřelo v důsledku nehody a další tři byli léčeni kvůli popáleninám. Zprávu přinesl mj. list The Guardian.

Prohlášení bylo prvním potvrzením, že se agentura podílela na incidentu, jehož následkem vzrostla v nedalekém městě Severodvinsk úroveň záření na nějakou dobu na dvacetinásobek. Zřejmě se mohlo jednat o testy jaderné rakety Burevestnik, o které působivě hovořil během loňského projevu prezident Vladimir Putin.

Ruské ministerstvo obrany nejdříve poprvé potvrdilo výbuch ve čtvrtek, když uvedlo, že dva lidé byli zabiti a šest jich bylo zraněno při zkoušce raketového motoru na kapalné palivo. Mezi zraněné patřili zaměstnanci ministerstva a civilní dodavatelé.

Teď se tedy po sdělení Rosatomu zdá, že zemřeli tři z těch lidí, o kterých se doposud mluvilo jako o zraněných.

Úřady nejdříve o havárii podávaly zprávy poněkud „černobylským“ způsobem. Výbuch způsobil, že úroveň radiace v Severodvinsku vzrostla asi na půl hodiny, jenže ministerstvo obrany oficiálně tvrdilo, že ke zvýšení radioaktivity nedošlo. Severodvinsk odstranil ze svých webových stránek zprávu o nárůstu úrovně radiace s tím, že ministerstvo připravuje odpověď. Zatímco místní činitelé byli v klidu, obyvatelé několika měst se pro jistotu zásobili jódem, který se často používá k omezení účinků radiace na ozářené osoby.

Rusko na měsíc uzavřelo zátoku v Bílém moři pro civilní provoz, což vyvolalo spekulace, že buď byla kontaminována voda, nebo že byla zahájena pátrací operace.

K nehodě došlo poblíž vesnice Něnoksa. Je to známé místo, kde se testují řízené i balistické střely. Že by se tam testovala střela Burevestnik, pro kterou NATO používá označení SSC-X-9 Skyfall, oficiálně uvedeno nebylo. Tento projekt poprve veřejně odhalil ruský prezident Vladimir Putin v projevu v březnu 2018. Předchozí zprávy, které se odvolávají na anonymní americké úředníky, naznačují, že Rusové testovali tuto raketu na souostroví Novaja zemlja na severu Ruska.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora