Za reklamu na Čapím hnízdě budou firmy z Babišova Agrofertu doplácet daň, rozhodla Finanční správa

Andrej Babiš (ANO), areál Farmy Čapí hnízdo (ČTK / Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO), areál Farmy Čapí hnízdo | FOTO: ČTK / Evropská unie

Pěti firmám z holdingu Agrofert doměřila Finanční správa daň za to, že si před lety zadaly reklamu na farmě Čapí hnízdo, uvedl server iROZHLAS.cz. Názvy firem ani výši částek úřad s ohledem na neveřejnost daňového řízení nesdělil.

Agrofert patřící do svěřenských fondů předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se proti rozhodnutí odvolal. Podezření na daňové úniky v takzvané reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo vyšetřovala policie, která loni případ pravomocně odložila.

Andrej Babiš (ANO) v soudní síni jako obžalovaný v kauze Čapí hnízdo (ČTK / Vondrouš Roman)

Kvůli platbám za reklamu na konferenčním centru Čapí hnízdo zahájil Specializovaný finanční úřad v letech 2017 až 2020 šest řízení s pěti firmami z holdingu Agrofert, uvádí rozhlas. Původně podle něj úřad prověřoval 23 firem Agrofertu, u 18 z nich ale úředníci daňové řízení nezahájili.

Doměřenou daň firmy dosud nezaplatily a proti verdiktu se odvolaly. „Jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu se zákonem, probíhající kauzy však nekomentujeme,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí firmy Pavel Heřmanský. Případ bude nyní posuzovat Odvolací finanční ředitelství.

Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy ANO a bývalého premiéra Babiše. Podle médií se kriminalisté v reklamní větvi případu zabývali podezřením, že suma 272 milionů korun v letech 2010 až 2013 ve skutečnosti nešla na reklamu, ale pomáhala Čapímu hnízdu splácet úvěr a společnosti Agrofert snížit si daně, což firma odmítá. Platby za reklamu byly údajně buď fiktivní, nebo předražené. V případu nebyl nikdo obviněn a policie jej loni v červnu odložila. Rozhodnutí potvrdilo pražské městské státní zastupitelství.

Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová v současnosti čelí u soudu žalobě kvůli dotacím na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu od počátku odmítají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články