Za rok pandemie Rusko zaznamenalo 460 tisíc nadprůměrných úmrtí

Ruský hřbitov. Ilustrační foto. (Pixabay/elianemey)

Ruský hřbitov. Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/elianemey

Podle analýzy oficiálních statistik zveřejněných federálním statistickým úřadem Rosstat zaznamenalo Rusko během prvních 12 měsíců pandemie koronaviru více než 460 000 nadprůměrných úmrtí.

Jak píše server Themoscowtimes.com, oficiální čísla uvádějí situaci ohledně pandemie v Rusku v růžovějším světle, než odpovídá faktům.

„Ve své nejnovější zprávě zveřejněné v pátek údaje Rosstatu ukázaly, že v březnu 2021 zemřelo o 38 000 lidí více než ve stejném měsíci roku 2020, kdy země naposledy vykázala počty úmrtí blízké očekávanému počtu. Jedná se o pětadvacetiprocentní nárůst počtu úmrtí – větší skok než dvacetiprocentní nárůst zaznamenaný v únoru, a to i přesto, že počty případů během prvních tří měsíců roku dramaticky klesaly. Přichází to v době, kdy nemocniční personál, epidemiologové a úředníci varovali, že země se již může nacházet uprostřed neohlášené třetí vlny pandemie.“

FORUM 24 (archiv)

Nadměrný počet úmrtí je důležité číslo, protože je spolehlivější ukazatel počtu lidských obětí pandemie. Porovnává se celkový počet úmrtí ze všech příčin během stanoveného období s počtem úmrtí zaznamenaných ve stejném období před pandemií. Pokud neznáme nějaký jiný významný faktor, který by hrál roli, může za nadúmrtí pandemie. Koriguje to tak oficiální národní statistiky, které se mohou vytvářet podle různých standardů. Rusko prostě je jednou ze zemí, které pandemie zasáhla nejvíce na světě.

„Údaje Rosstatu také ukázaly, že v Rusku nadále přetrvává velký rozdíl v počtu nadměrných úmrtí a oficiálně hlášených úmrtí na koronaviry. Zatímco v mnoha zemích tvoří oficiální úmrtí na covid-19 90 procent a více nadměrných úmrtí, Rosstat uvedl, že v Rusku od začátku pandemie oficiálně zemřelo na c-19 167 000 lidí, tj. 36 procent. V dalších 83 000 případech statistický úřad uvedl, že pacienti s koronavirem zemřeli, ale infekce nebyla považována za hlavní příčinu.“

Teď mají úřady obavy, že situace se může zase zhoršit. Očkování v zemi pokračuje pomalu a první dávku vakcíny dostal jen asi každý desátý dospělý.

„Moskva hlásí více nových infekcí než kdykoli od ledna, zatímco počet osob na jednotkách intenzivní péče a na ventilátorech ve vlajkové nemocnici hlavního města Kommunarka, kde se koronavirus vyskytuje, je vyšší než během první nebo druhé vlny v Rusku v loňském roce. ‚Nová vlna už je tady,‘ řekl listu The Moscow Times Vasilij Vlasov, epidemiolog z moskevské Vysoké školy ekonomické (VŠE). ‚I když já o vlnách moc rád nemluvím – prostě jen další stoupání výš… Mělo by se zvyšovat pomaleji než první vlna a mělo by být méně vysoké než druhá. Ale o kolik, to nikdo neví,‘ říká.“

Jako faktor, který by mohl míru nákazy zhoršit, uvedl, že Rusko upustilo od téměř všech protikoronavirových omezení a život se na většině území země vrátil do normálu.